Vendet ku u konfirmuan rastet pozitive me COVID-19

Vendet ku u konfirmuan rastet pozitive me COVID-19

119 raste pozitive me koronavirus janë shënuar brenda 24 orëve në Kosovë. Sipas IKSHPK’së, nga koronavirusi kanë vdekur 8 persona, ndërkaq 118 janë shëruar

IKShP ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 460 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Nga 119 rastet pozitive, në Prishtinë janë shënuar 25, në Ferizaj 10, Gjilan e Prizren nga 9 raste, duke pasuar me komunat tjera me më pak raste pozitive me koronavirus.

“Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 25 raste, komuna Ferizaj 10 raste, komuna Gjilan 9 raste, komuna Prizren 9 raste, komuna Drenas 8 raste, komuna Fushë Kosovë 7 raste, komuna Podujevë 7 raste, komuna Gjakovë 4 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Mitrovicë 4 raste, komuna Viti 4 raste, komuna Dragash 3 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Pejë 3 raste, komuna Skenderaj 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë”, thuhet në njoftim.

Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Numri total i rasteve pozitive është 13.334 raste nga 50.683 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 516 raste të vdekjes”, thuhet në njoftimin e IKSHPK’së.

“Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 118 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 9.473 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.345”, njofton Instituti i Shëndetësisë./Express/

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0