Vendet ku jetojnë amerikanët më të pasur

Vendet ku jetojnë amerikanët më të pasur

Janë më të pasurit në Amerikë, e rrjedhimisht ndër më të pasurit në botë.

Kohën më të madhe të tyre e kalojnë në rezidencat e tyre miliardëshe në qytetet e ndryshme amerikane, njofton Klan Kosova.

Se ku saktësisht jetojnë dhe në sa metra katrorë hidhni një vështrim më poshtë rezidencave që gjashtë më të pasurit e Amerikës i quajnë shtëpi:

Bill Gates: 81 miliardë dollarë, shtëpia: Medina, WashingtonReklamë

Gates, pjesën më të madhe të kohës e kalon në rezidencën e tij 66,000 metra katrorë në Medina, Washington. Rezidenca ka pamje nga liqeni Washington.

Atij iu deshën shtatë vjet dhe 63.2 milionë dollarë për të ndërtuar këtë shtëpi, e cila është e mbushur me shumë karakteristika të teknologjisë së lartë. Ai e bleu tokën për 2 milionë dollarë në 1988, por tani vlen rreth 170 milionë dollarë, sipas të dhënave publike.

Jeff Bezos: 67 miliardë dollarë, shtëpia: Medina, Washington

Bezos, u rendit në vendin e 26-të në listën e pronarëve më të mëdhenj të tokave të Amerikës vitin e kaluar. Për sa i përket rezidencave, ai ka një fermë 165,000 hektarë në Teksasin Perëndimor, një shtëpi buzë detit në Ëashington, tre apartamene të lidhura në Manhattan’s Century Tower dhe një pasuri 12,000 metra katrorë Beverly Hills, që mburret me Tom Cruise si një fqinj, sipas Forbes.

Shtëpia e tij në Medina, Washington, afër selisë së Amazon, krenohet me 5.35 hektarë dhe rreth 29,000 metra katrorë hapësirë për të jetuar. Përveç shtëpisë kryesore, ka gjithashtu një vilë dhe një varkë prej 4500 metra katrorë në Liqenin Washington.

Warren Buffett: 65.5 miliardë dollarë, shtëpia: Omaha, Nebraska

Megjithëse investitori më mendjemprehtë në tokë mban investime të shumta në pasuri të paluajtshme, Buffett, është i njohur për të jetën  që bën.

Shtëpia e tij është e vendosur në një cep në Omaha, Nebraska, të cilin ai e bleu në  vitin 1958 për 31,500 dollarë. Buffett jeton aty që nga ajo kohë. Shtëpia, e ndërtuar fillimisht në vitin 1921, iu nënshtrua disa zgjerimeve për ta bërë atë një shtëpi komode dhe të rehatshme prej 6,500 metra katrorësh, e cila kap një vlerë neto prej mbi 65.5 miliardë dollarë.

Mark Zuckerberg: 55.5 miliardë dollarë, shtëpia: Palo Alto, California

Sipërmarrësi më i ri e më i pasur shpenzon pjesën më të madhe të pasurisë së tij në shkolla, shëndetësi dhe filantropi të tjera. Portofoli i tij i pasurive të patundshme përfshin shtëpinë e tij në Palo Alto dhe një sipërfaqe prej 9.9 milionë, pranë Dolores Park në San Francisco.

Zuckerberg bleu shtëpinë e tij të parë 5,000 metra katrorë në Palo Alto në vitin 2011, për 7 milionë dollarë. Ai shpronësoi katër prej shtëpive përreth shtëpisë së tij në vitet në vijim për rreth 43.8 milionë dollarë për të ruajtur më mirë privatësinë e tij.

Larry Ellison: 49.3 miliardë dollarë, shtëpia: Woodside, California

Kryetari ekzekutiv i Oracle Larry Ellison, ka një portofol të gjerë të pasurive të patundshme. Ai ka blerë pjesë të mëdha të lagjeve të tëra në Malibu dhe rreth liqenit Tahoe. Ai zotëron një rezidencë prej 70 milionë dollarësh, Beechwood në Newport, Rhode Island, një vilë kopsht në Kioto, Japoni dhe 98% të tokës së Lanai, ishulli i gjashtë më i madh në Haëaii, të cilin ai e bleu në vitin 2012 për 500 milionë dollarë, sipas raporteve të botuara.

Pasuria e tij në Woodside, California, me një vlerë të vlerësuar prej 110 milionë dollarë është modeluar sipas arkitekturës japoneze të shekullit të 16-të, e kompletuar me një liqen prej 2.3 hektarësh.

Michael Bloomberg: 45 miliardë dollarë, shtëpia: Manhattan, New York

Ish-kryetari i New York-ut, Michael Bloomberg, ka më shumë se një duzinë pronash në të gjithë botën. Ai e kalon shumicën e kohës në shtëpinë e tij, në Upper Estate Side, por ai gjithashtu zotëron prona në Hamptons në New York, si dhe në Londër, Bermuda, Colorado dhe Florida.

Shtëpia e qytetit të Bloomberg ka një pamje të jashtme të gurit gëlqeror. Gjatë tre mandateve të tij si kryebashkiak, Bloomberg jetoi në shtëpinë e qytetit, në vend të Gracie Mansion. Sidoqoftë, ai me sa duket ka një plan për ta kthyer atë në një mega-rezidencë. Që nga viti 1989, ai ka qenë duke blerë gradualisht njësi në 19 East 79th St., kooperativa e shtëpisë së qytetit që është afër ngjitur me vendbanimin e tij aktual. Nga gjashtë njësitë në ndërtesën e bardhë të stilit grek të vitit 1880, Bloomberg tani zotëron pesë prej tyre, sipas The New York Observer.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0