Thaçi takohet me ndihmëssekretarin amerikan, nuk e thotë asnjë fjalë për idenë e korrigjimit të kufijve

Thaçi takohet me ndihmëssekretarin amerikan, nuk e thotë asnjë fjalë për idenë e korrigjimit të kufijve

Presidenti i Republikës së Kosovës, së bashku me kryeministrin Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministrin e parë Behgjet Pacolli, zhvilluan një takim me ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell. Të dy folën edhe për dialogun Kosovë – Serbi, por Presidenti Thaçi nuk e përmendi idenë e korrigjimit të territoreve.

Komunikata për media e dërguar nga Zyra e Presidentit, thotë se në këtë takim është biseduar për thellimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy shteteve, avancimin e agjendës euroatlantike të Kosovës, procesin e transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës si dhe për fazën e fundit të dialogut për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, thuhet në njoftimin presidencial.

Presidenti Thaçi ka falënderuar ndihmëssekretarin Mitchell për mbështetjen e palëkundur të SHBA-së që ka dhënë për shtetin dhe popullin e Kosovës në të gjitha periudhat, nga liria, te shtetndërtimi dhe tani forcimi i perspektivës euroatlantike, transmeton Lajmi.net.

“SHBA-ja është aleati ynë i përjetshëm. Të gjitha proceset i kemi projektuar dhe finalizuar së bashku. Prandaj, ne asnjëherë nuk do të largohemi nga kjo rrugë. Do të ecim së bashku drejt sfidave të reja që na presin”, ka theksuar presidenti Thaçi, thotë komunikata.

Duke folur për fazën e fundit të dialogut, presidenti Thaçi ka theksuar se mbështetja amerikane në këtë proces është jetike, për arritjen e një marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të obligueshme.

Nga ana tjetër, ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell, ka siguruar presidentin e Kosovës se SHBA-ja do të vazhdojë mbështetjen e gjithëmbarshme për Kosovën. /Express/

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0