Tag: zgjedhjet2019

1 2 3 4 30 / 99 POSTS
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka konsideruar punë të kryer çështjen e kreut të Kuvendit të Kosovës, që sipas marrëveshjes së parë me LD [...]
Akademik Rexhep Qosja, fajtor për moskrijimin e Qeverisë së re të Kosovës e ka bërë Lidhjen Demokratike të Kosovës. Në një opinion të publikuar në [...]
Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani e ka cilësuar si gabim historik mos arritjen e një marrëveshje në mes të Lëvizjes Vetëven [...]
Tri letra u janë dashur, Hashim Thaçit, presidentit të Kosovës, e kreut të LV-së, Albin Kurtit që të dakordohen për takimin për mandatarin. Ishte [...]
Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se Partia e tij s’cakton datën e formimit të Qeverisë. Ka thënë se është obligim i Vetëvendosjes të marrë ma [...]
Njohësi i rrethanave politike në Kosovë, Albert Krasniqi, thotë se akti i konsultimit të presidentit me partinë politike që ka fituar numrin më të ma [...]
Një ditë pas konstituimit të Kuvendit, presidenti Hashim Thaçi ia kërkoi Vetëvendosjes emrin e mandatarit për kryeministër. Por ndryshe pati vepruar [...]
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka njoftuar se kanë dështuar negociatat me partinë e Isa Mustafës për koalicionin, e që nesër në Kuvend të [...]
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka caktuar datën 26 dhjetor si ditën kur do të konstituohet Kuvendi i Republikës së Kosovës. Edh [...]
Deputeti i zgjedhur i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, ka thënë se po të mbaheshin zgjedhjet këtë të diele, VV’ja do t’i merrte 50 deputetë, me [...]
Nënkryetari i parë i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi ka konfirmuar se LDK nuk është sprapsur nga kërkesa për pozitën e presidentit, edhe pas ta [...]
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë sot se mbetet të shihet nëse thirrja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK’së nga Isa Mustafa, do të [...]
Kreu i LDK-së, Isa Mustafa ka folur për koalicionin me VV-në, derisa tha se edhe partia e tij kanë dëshirë që marrëveshja të kryhet nesër në mëngjes. [...]
Pas mbledhjes së dy liderëve, të VV-së e LDK-së, kanë folur para mediave Glauk Konjufca dhe Avdullah Hoti derisa të dy këta thanë para mediave se jan [...]
Që nga ora 07:00 e deri në orën 15:00 institucionet shëndetësore mbajtën grevë pas pezullimit të ligjit për paga deri më 30 mars 2020, nga Gjykata k [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur që të ndryshojë datën e thirrjes së Mbledhjes së Parë të Legjislaturës së Shtatë të Kuvendit të Republ [...]
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se Vetëvendosjes i takon dy herë opsioni i krijimit të qeveri [...]
Politologu Belul Beqaj ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) nuk mund të fitojë pas zgjedhjeve atë që nuk e ka fituar në zgjedhjet e 6 tetor [...]
Deputeti i zgjedhur nga radhët e LDK-së, Haxhi Avdyli ka thënë se kjo parti do ta votojë Qeverinë me Kryeministër Albin Kurti. Por sipas tij Vetëv [...]
Hekuran Murati, deputeti i zgjedhur i Vetëvendosjes, i ka bërë thirrje LDK’së të ndalet se kushtëzuari formimin e koalicionit me pozitën e Presidenti [...]
Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër, Albin Kurti, ka deklaruar se nëse nuk ka marrëveshje me Lidhjen Demokr [...]
Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, pas mbledhjes që thirri kryetari Isa Mustafa me nënkryetarët e partisë, tha se koalicioni me Vetëvendosjen është [...]
Takimi i fundit në mes të Isa Mustafës dhe Albin Kurtit kishte përfunduar me mospajtimin e Lëvizjes Vetëvendosje për kërkesën e LDK-së që në marrëves [...]
Rreth 1 milion e 500 mijë euro janë shqiptuar gjoba ndaj partive politike gjatë proceseve zgjedhore 2009-2017, teksa prej vitit 2000 deri në 2017 jan [...]
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbot, ka bërë thirrje që të mblidhet sa më parë përbërja e re e Parlamentit për t’i hapur rrugë [...]
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar sot rezultatin e zgjedhjeve të 6 tetorit. Në Kuvendin e Kosovës , LVV do t’i ketë 29 deputetë, LDK 28, [...]
Sot, më 27 nëntor në orën 16:00, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të certifikojë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin [...]
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se përfundimisht koalicioni NISMA-AKR-PD pjesë e Kuvendit të Kosovës. Kreu i Nismës ka t [...]
Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PAZP) ka hedhur poshtë ankesën e Lëvizjes Vetëvendosjes për numërimin e 392 pakove me fletëvotime të dorë [...]
Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ka përfunduar rinumërimi i 1508 vendvotimeve me vendim të PZAP’së. Nga rezultatet e nxjerra pas rinumërimit, N [...]
1 2 3 4 30 / 99 POSTS