Tag: Ushtria

Ish-diplomati dhe profesori i së drejtës ndërkombëtare, Blerim Reka, i ka quajtur të dështuara përpjekjet e Serbisë për ta kundërshtuar formimin e ush [...]
Forca e Sigurisë së Kosovës edhe pas miratimit të ligjeve nga Kuvendi i Kosovës për transformimin e saj në ushtri, do të vazhdojë t’i mbajë dyert e ha [...]
Serbia dhe Kosova duhet t'i kthehen tavolinës së bisedimeve, tha përfaqësuesi i ShBA-së në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, transmeton Ekono [...]
8 shtete anëtare aktuale dhe të tjera që do të bëhen pjesë vitin tjetër në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, janë bërë bashkë për të përkrahur të drejt [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili do të marrë pjesë sot në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e ku do të flitet për transformimin e [...]
Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se dita në të cilën Kosova e formoi ushtrinë është ditë që brezat që vijnë do ta kujtojnë me krenari. “Secil [...]
Transformimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri do të formalizohet sot në parlamentin e Kosovës. Krijimi i ushtrisë së Kosovës po ndo [...]
Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “Zëri” ka deklaruar se ushtria e Kosovës ose FSK [...]
Flamujt serb janë projektuar në gjithë qytetin në dritare të banesave e shtëpive, tarraca, shesheve kudo. Qytetarët serb që jetojnë në pjesën verio [...]
Kuvendi i Kosovës do t’i japë sot (e premte) start transicionit drejt shndërrimit të Forcës së Sigurisë në Forca të Armatosura, shkruan sot Koha Ditor [...]
Njohësit e çështjeve të sigurisë në vend janë ndarë në dysh sa i përket gjasave për tensionim të situatës pas formimit të ushtrisë, shkruan Infosot. [...]
Kosova po përplaset edhe me aleancën që ia garanton sigurinë për forcën e ardhshme, që emrin nuk do ta ketë ushtri. Ligji nuk do t’ia ndryshojë man [...]
Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa ka shkruar sot se themelimi i ushtrisë së Kosovës i cili filloi sot me procedurat parlamentare do të jetë një fitore e [...]
302 pjestarë të Forcës së Sigurisë të Kosovës (FSK) kanë hequr dorë nga puna e tyre që nga viti 2009, kur u formua ajo. Sipas një përgjigje për Eko [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë parakalimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës për nder të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së vendit ka premtuar [...]
15 / 15 POSTS