Tag: SHBA

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndarë edhe 500 mijë dollarë të tjerë për Kosovën në betejën me koronavirusin. Ndihma e re vjen pas 1.1 milionë d [...]
Kosova është një shembull suksesi, megjithëse ende jo i plotë, i lëvizjeve për pavarësi, u tha në një diskutim në Qendrën për Studime Strategjike dhe [...]
Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit, David Hale, do të qëndrojë më 8 dhe 9 mars në Beograd dhe në Prishtinë. Vizita e Hale-s vjen në kohën kur dialog [...]
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se më shumë se 20 zyrtarë të lartë institucionalë të Kosovës nuk kanë mundur të pajisjen me viza nga S [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj, tha se ka besim në Shtete e Bashkuara të Amerikës (ShBA) dhe se ky besim nuk do të zbehet edhe nëse i japin ose i refuz [...]
Al Jazeera ka raportuar para pak minutash se kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, iu refuzua viza amerikane për shkak të taksës ndaj Sebrisë dhe [...]
Departamenti Amerikan i Shtetit ia ka ndaluar hyrjen në SHBA shtetasit serb, Goran Radosavleviq si pasojë e përfshirjes së tij në disa raste të shkelj [...]
Serbia dhe Kosova duhet t'i kthehen tavolinës së bisedimeve, tha përfaqësuesi i ShBA-së në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, transmeton Ekono [...]
Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press (AP) ka bërë një shkrim të gjerë rreth planit për formimin e Ushtrisë Kosovës, transmeton Koha.net. N [...]
Ish-ambasadori i SHBA-së në Beograd, tani kryetar i institutit “East West”, Cameron Munter, ka deklaruar se për Washingtonin lëvizja më e mirë do të i [...]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë kreativitet dhe fleksibilitet kur është fjala për rolin dhe kompetencat që duhet t’i ketë Asociacioni/Bashkës [...]
Presidenti i Iranit, Hasan Rohani, u premtoi qytetarëve të tij se qeveria do të jetë në gjendje të përballojë presionin ekonomik të sanksioneve të rej [...]
Prishtinë, 18 shkurt 2018 - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim Ndihmës-sekretarin e Mbrojtjes për Marrëdhënie Nd [...]
Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, ka porositur dje Serbinë se duhet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur e sovran, nëse dëshi [...]
Negociatat tinëz, që pohohet se kanë nisur në mes të zyrtarëve të lartë kosovarë dhe atyre serbë, për të shkëmbyer territore në mes të dyja këtyre sht [...]
15 / 15 POSTS