Tag: Serbia

Beograd, pas 13 vjetësh Armata e Serbisë ua kthen statusin dy brigadave të cilat mbahen në mend për krimet në Bosnjë dhe në Kosovë. Bëhet fjalë për B [...]
Rampa e Kosovës për mallrat nga Serbia,e cila ekonominë serbe brenda vitit e dëmton rreth 500 milionë euro, po iu bën mirë disa vendeve të ish Jugosll [...]
Pas revolucionit në qershor të vitit 1924, Ahmet Zogu kishte ikur në shtetin fqinj, Mbretërinë Jugosllave të asaj kohe. Gjatë qëndrimit atje, thuhet s [...]
Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se Republika e Palauit e ka tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës. Në një deklaratë për [...]
Çdo lloj marrëveshje për të cilën pajtohen palët dhe Kuvendi i Kosovës, është e pranueshme për Francën. Qëndrimin e Parisit e ka bërë të ditur në Inte [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka mbyllur fjalimin në mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurisë të OKB-së, duke ia numëruar presidenti [...]
Ministri i Tregtisë dhe i Telekomunikacionit i Serbisë, Rasim Lajiq ka deklaruar se që kur Qeveria e Kosovës ka vënë taksën 100 % për mallrat e Serbis [...]
Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press (AP) ka bërë një shkrim të gjerë rreth planit për formimin e Ushtrisë Kosovës, transmeton Koha.net. N [...]
Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb, i ka dërguar një mesazh të qartë Serbisë, duke thënë se në qoftë se dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin [...]
Eurodeputetët në debatin për Raportin e Progresit për Serbinë miratuan ndryshimet e përfaqësuesit slloven Igor Šoltes për Srebrenicën duke deklaruar s [...]
Qeveria serbe sot ka nënshkruar dhënien me koncesion të Aeroportit të Beogradit për 25 vite. Koncesionari është Vinci Airports, kompani franceze, që m [...]
Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka deklaruar ne Berlin, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se “bisedimet për integrimin e Serb [...]
Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, porositi sonte në Beograd se Bashkimi Evropian nuk mund të pranojë në radhët e veta vendet, të [...]
Shefja e Qeverisë së Serbisë, Anna Brnabic, në një intervistë ka thën se është "befasuar për të keq me deklaratën e Presidentit të Sllovenisë", Borut [...]
Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se nga senatori amerikan Ron Johnson ka kërkuar që ta ndihmojë për t’i lutur shqiptarët të jenë të gatshë [...]
Ministri i Mbrotjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i është kundërpërgjigjur ashpër deklaratave të ministrit të Jashtëm Gjerman, Zigmar Gabriel, i cili t [...]
Zëvendëskancelari austriak Heinz-Christian Strache shkaktoi një trazirë kur tha se Kosova është pjesë e Serbisë. Shefi i partisë së ekstremit të dj [...]
Partia opozitare Demokratike e Serbisë, DSS, ka kumtuar sot se, pas dhjetë vjetësh, pohimi i saj se procesi i hyrjes së Serbisë në BE është i pandarë [...]
18 / 18 POSTS