Tag: sbashk

1 2 30 / 42 POSTS
Vjosa Osmani dhe Haxhi Avdyli janë dy prej anëtarëve të LDK’së të cilët kanë shprehur hapur mospajtimet e tyre me udhëheqësinë aktuale të partisë. Të [...]
Mijëra nënshkrime të punëtorëve të arsimit i ka mbledhur brenda 10 ditësh Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK) p [...]
Kryetari i SBASHK-ut së bashku me kryesinë që në koordinim me Federatën e Sindikatës së Shëndetësisë dhe atë të Policisë nesër nisin bashkërisht me v [...]
Kryetari i Sindikatës së Bashkuar së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Republikës së Kosovës, Rrahman Jashari, ka deklaruar se nëse ankesa e tyre në G [...]
Rrahman Jasharaj flet edhe njëherë për kompensimin e orëve të humbura, për të cilat ka një kusht për t’u mbajtur. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, S [...]
Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës në Kosovë ka marrë vendim për zëvendësimin e orëve të humbura për një javë në fund të vitit shkollor, me n [...]
KMDLNj ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në arsimin parauniversitar me debatin për zëvendësimin e orëve të humbura mësimore, duke thënë se SBASHK- [...]
indikata e Bashkuar e Arsimit ka njoftuar se nuk do të ketë kompensim të orëve as gjatë pushimeve pranverore. Përmes një njoftimi për medie ata kan [...]
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë sot u ka dërguar një letër deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ku ka kërkuar nga ta që ta mbr [...]
Sindikata e Bashkuar e Arsimit në Kosovë, ka paralajmëruar grevë nëse vazhdohet me presion për kompensimin e orëve të humbura. “Ju njoftojmë se SBA [...]
SBASHK-u po vazhdon të kundërshtojë Ministrinë e Arsimit sa i përket kompensimit të orëve të humbura në ditët e shtuna, në pushimin vjetor e në fund t [...]
Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, ka thënë se gjatë grevës kanë treguar se zë [...]
Greva e arsimit që u mbajt në muajin e parë të këtij viti përveç që ka ndikuar negativisht tek fëmijët, ajo ka dëmtuar financiarisht prindërit që i ka [...]
SBASHK-u sot nderon me mirënjohje 675 punonjësit e arsimit të pensionuar. “Kemi nderin të iu ftojmë në solemnitetin qendror të SBASHK-ut me datë 10 m [...]
Janë mbi 300 mësimdhënës kosovarë, të cilët aktualisht vuajnë nga lloje të ndryshme kanceri dhe po detyrohen që të vazhdojnë të japin mësim për nxënës [...]
Menaxheri i financave në Sindikatën e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Ymer Ymeri, ka thënë se greva në arsim mund të riaktivizohet nëse bë [...]
Disa ditë pasi Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) hoqi dorë nga greva në arsim pasi në Projektligjin për paga u ngritën ko [...]
Kryesindikalisti i SBASHK-ut, Rrahman Jaharaj ka thënë se greva është pezulluar deri nesër kur të hidhet në votim Ligji për Pagat. Ai tha se kanë arri [...]
SBASHK ka bërë me dije se greva në arsim do të ndërpritet pasi kanë arritur një marrëveshje të re me Qeverinë. Nënkryetari i SBASHKU-ut, Lutfi Ma [...]
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se greva në arsim do të vazhdojë. Të hënën [...]
Institucionet arsimore publike në Kosovës kanë hyrë në javën e dytë të grevës, për arsye se Projektligji i pagave i ka graduar në shkallën më të ulët, [...]
Më shumë se 350 mijë nxënës të institucioneve të arsimit para-universitar dhe rreth 110 mijë studentë në Kosovë për afër 2 javë nuk janë duke vijuar p [...]
Greva në arsimin publik të Kosovës e cila ka filluar para nëntë ditësh, ende po vazhdon. Mësimdhënësit po kërkojnë që koeficienti i pagave të rritet p [...]
Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj ka vizituar çerdhen “Dielli” në Prishtinë. Duke iu drejtuar stafit të kësaj çerdhe ai ka thënë se greva e më [...]
Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka thënë se nuk do tërhiqet nga kërkesa e tij për të angazhuar mësimdhënës vullnetarë në komunën që ai drejton, n [...]
Në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, po diskutohet për grevën e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, e cila po e sfidon v [...]
Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, thotë se profesorët e Universitetit të Prishtinës dhe universiteteve tjera publike ‘të for [...]
Menaxheri i financave në Sindikatën e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Ymer Ymeri,​ ka thënë se greva në arsim mund të ndalet nëse bëhet të [...]
Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ka bërë thirrje mësimdhënësve në Kosovë që të vazhdojnë grevën, me kusht që ata do të kërkojnë zvogëlim t [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Avdullah Hoti, thotë se koalicioni PAN gjatë zgjedhjeve u ka premtuar arsimtarëve se do t’ua rrisë pagat për 30 [...]
1 2 30 / 42 POSTS