Tag: PAPUNESIA

Papunësia në Bashkimin Evropian në 8 muaj arriti nivelin e saj më të lartë, por është më e ulët nga ajo që pritej. Skemat e ndërmarra për rimëkëmb [...]
Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi ka thënë se shteti i Kosovës ka dështuar t’u sigurojë punëtorëve pagën me [...]
Shkalla e papunësisë në Kosovë pas përfundimit të pandemisë mund të shkojë në 50 për qind, nga rreth 30 për qind sa ka qenë në muajin mars, thotë një [...]
Qamil Shala nga Fushë-Kosova ka një muaj që ka mbetur pa punë, për shkak të masave emergjente, që kanë shtyrë shumë biznese të mbyllin dyert. Masat e [...]
Papunësia në Kosovë vazhdon të jetë një ndër problemet kyçe tek të rinjtë kosovarë. Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar Anketën e Fuqi [...]
Përfaqësues të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, thonë se në tregun e punës, më se 60 për qind e punëtorëve, punojnë pa kontrata pune. [...]
Oda e Afarizmit të Kosovës thotë se është e shqetësuar me gjendjen e rënd të punësimit në vend. Kjo sepse çdo vit rreth 30 mijë persona dalin në mosh [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës publikoi rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore për tremujorin e parë të këtij viti. Kjo anketë ka pasur shtrirje [...]
Deputeti i LDK-së Lumir Abdixhiku, i ka reaguar kryeministrit Ramush Haradinaj për statistikat që i nxorri në Facebook. Në një postim të tij, Haradin [...]
Agjencia e Statistikave të Kosovës publikoi rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore për tremujorin e parë të këtij viti. Anketa ka pasur shtrirje [...]
Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se në Ditën e të Drejtave të Punëtorëve, “na duhet të flasim qartë: Kosova nuk bëhet pa punë. And [...]
Muajve të fundit, partitë politike në pushtet është raportuar se kanë punësuar qindra militantë nëpër institucione e ndërmarrje publike, çka kishte nx [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj, ka shfrytëzuar një takim me ambasadorin gjerman, Christian Heldt, për të thënë se statistikat e fundit që janë publikua [...]
Ish kryeministri dhe kryetari në largim i LDK-së, Isa Mustafa, ka bërë një postim në Facebook ku ka folur për ekonominë e vendit. Isa Mustafa po e [...]
Vetën në vitin 2018 në Kosovë janë shuar 17 mijë vende të reja të punës, raporton EkonomiaSot Kjo u bë e ditur gjatë prezantimit të të Raportit të [...]
Performanca e tregut të punës në Ballkanin Perëndimor ka vazhduar të përmirësohet, edhe pse me një ritëm më të ngadalshëm se në vitin paraprak dhe për [...]
Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) lansoi sot Pulsin Publik XV, projekt ky i financuar nga USAID, ngjashëm me anketat e mëparshme, pj [...]
Viti 2019 i shpallur si vit i ekonomisë nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nga ekspertë të çështjeve ekonomike dhe përfaqësues të bizneseve [...]
Papunësia në Kosovë vazhdon të jetë shumë e lartë. Në krahasim me vendet e rajonit Kosova ka përqindjen më të madhe të të papunëve. Kosova me mbi 1.7 [...]
Kamenica po zbrazet dita-ditës. Të rinjtë e kësaj komune kanë filluar të marrin rrugën jashtë vendit, për të punuar. Shumica e tyre janë nisur drejt [...]
Papunësia në Kosovë vazhdon të mbetet në një nivel tejet të lartë. Autoritetet në Kosovë, thonë se gjatë vitit 2018 kanë orientuar politikat ekonomike [...]
Deputeti i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka akuzuar qeverinë aktuale, se si rezultat i mospunës së saj, gjatë vitit të shkuar janë humbur hiq më pak se 16. [...]
(EkonomiaSot) - Shumica e qeveritarëve u referohen statistikave të Trustit pensional sa herë që duan të tregojnë se a ka pasur rritje të punësimit apo [...]
Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës për tremujorin e katërt të vitit 2017 shkalla e papunësisë është 30.6%. Papunësia më e theksu [...]
Rritja e punësimit prej 3,9 përqind gjatë vitit të fundit ka sjellë hapjen e 231,000 vendeve të reja të punës në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor [...]
Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) në 10 vjetorin Pavarësisë së Kosovës ka prezantuar indikatorët kyç ekonomikë në periudhën 10-vjeçare të pavarësisë. Aty [...]
26 / 26 POSTS