Tag: lufta99

1 2 30 / 39 POSTS
Edhe gjatë kësaj jave do të vazhdohet me gërmimet në Kizhevak të Serbisë, ku mendohet se ka mbetjeve mortore të shqiptarëve të vrarë nga serbet gjat [...]
Ehat Murtezajt nga qyteti i Skenderajt, në vitin 1999, forcat serbe i kanë vrarë tre anëtarë të familjes dhe i kanë djegur shtëpinë e banimit. Ehati [...]
Gjykata e Apelit në Mal të Zi vërtetoi vendimin me të cilin shtetasi malazez, Vllado Zmajeviq është dënuar me 14 vjet burgim për veprën penale krime [...]
Fotografia e një burri nga qyteti i Mitrovicës që tregon fotografitë e dy fëmijëve të tij që mendonte se ishin vrarë nga serbët, është njëra nga pamj [...]
Në Kuvendin e Kosovës po bëhen homazhe për heronjtë Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani. Qytetarë, miq e bashkëluftëtarë t [...]
Një videoxhirim i ri promovues i NATO-s, i publikuar ditë më parë përmes YouTube flet për misionin e kësaj aleance në Kosovë më 1999, ndërsa mediat e [...]
Në nëntor 1999, në fshatin Kishnicë, afër Prishtinës, në shtëpinë e Sabit Krasniqit, u gjet një listë me 20 emra të paramilitarëve serbë. Ata kish [...]
Organizata e grave shqiptaro-amerikane do të protestojë sot në Nju Jork, duke kërkuar drejtësi për krimet e bëra në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci. Komuni [...]
Sot në Policinë e Kosovës në Departamentin e Krimeve të Luftës janë dorëzuar 102 kallëzime penale nga Shoqata për Krimet e Luftës “Gjakova 98-99”. [...]
Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë rreth “dy milionë serb”, sipas vlerësimeve serbe, ndërsa rreth 300.000 sipas Reutersit. Ata kryesisht janë sjellë n [...]
Ish-komandanti super i Forcave Aleate të NATO-s, Wesley Clark, ka kujtuar 12 qershorin e vitit 1999, ditën kur NATO nisi intervenimin në Kosovë. N [...]
Kur në muajt e parë të vitit 1999 e gjithë Kosova ishte në luftë, një foshnje nga Peja kishte mbetur pa prindërit e saj në spitalin e Prishtinës. [...]
Gjatë luftës në Kosovë janë vrarë 13 mijë e 518 persona. Sipas të dhëave të Fondit për të Drejtën Humanitare, 10 mijë e 794 të vrarë ishin shqiptarë, [...]
Burri kosovar ka rrëfyer se si ishte përdhunuar nga serbët gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ai për herë të parë ka treguar se si serbët e kishte d [...]
Deri në vitin 1999 i kishte gjashtë djem. Por në një ditë të kobshme prilli Idriz Dvoranit nga Tërsteniku i mbeti vetëm një djalë. Më i vogli Hajrizi [...]
Vasfije Krasniqi Goodman ka dhënë dëshminë e saj në Komitetin për Punë të Jashtme në Kongresin Amerikan. Duke u dridhur, ajo e ka shpjeguar të gjithë [...]
Organizata “Familja dhe Shpresa” nga Klina, po kërkojnë nga diplomati amerikan Oliver Mans, që ligji për Gjykatën Speciale në Kosovë të plotësohet për [...]
54 anëtarë të familjes Muqolli janë pushkatuar e më pas djegur në Poklek të Drenasit Me 17 prill të vitit 1999, ishte në shtëpi me familjen e saj. [...]
Me aksion publik, Rikonstruimi i krimit, në Beograd është shënuar 20-vjetori i krimeve serbe ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë. [...]
Departamenti i veçantë për krime të luftës i Gjykatës së Lartë të Beogradit e dënoi me 15 vjet burg, Rajko Kozlin, ish pjesëtar i Ushtrisë Jugosllave, [...]
Drita Hyseni, e mbijetuara e masakrës së Llashticës, ka rrëfyer për herë të parë në Klan Kosova, tmerrin ndaj familjes së saj nga serbët. Asaj iu vran [...]
Gazeta prestigjioze “Frankufrter Allgemeine Zeitung”, i ka kushtuar një artikull 20 vjetorit të përfundimit të luftës në Kosovë, duke sjellë fotografi [...]
Fotografia e nënës nga Kosova, me foshnjen në duar, e shkrepur në vitin 1999 zuri vend në mediat më të mëdha botërore. Nëna me vajzën “e vdekur” u shn [...]
Gjatë ditës së mërkurë do të vihet gurthemeli i Muzeut i cili do të shpërfaq gjenocidin serb ‘Bllaca 99”. Kështu ka bërë me dije zyra e kryeministrit [...]
Në një video të publikuar në Facebook nga Beteja e Koshares shihet momenti i plagosjes së deputetit Milaim Zeka. Beteja e Koshares u zhvillua më [...]
Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare Natasha Kandiq, në një postim të vetin në Twitter gjatë këtij muaji ka përkujtuar vrasjen e mbi 40 civi [...]
Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë, që monitoron proceset gjyqësore për krimet e luftës, ka mirëpritur vendimin e organeve të drejtësisë që në [...]
Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë. Zel [...]
Vitet kanë kaluar, por dhimbja për djemtë dhe burrin e saj, vetëm sa është shtuar për Ferdonije Qerkezin. Qerkezi e kujton 27 marsin e vitit 1999, [...]
20 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të pl [...]
1 2 30 / 39 POSTS