Tag: Liberalizimi

1 2 3 4 90 / 92 POSTS
Kryeministri Ramush Haradinaj është zotuar se kosovarët do të mund të lëvizin pa viza para fundit të këtij viti. Përderisa kanë mbetur edhe 13 ditë [...]
Mbi 12 mijë komente e kanë vërshuar statusin e fundit të shefes së BE-së, Federica Mogherinit, në Facebook, në lidhje me ditën e të drejtave të njeriu [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka vlerësuar se Kosova e ka humbur momentumin për heqjen e vizave qysh më 2016. Në një konfere [...]
Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, gjatë vizitës së fundit që zhvilloi në Prishtinë, të hënën që lamë pas, ua ka bërë me dij [...]
Analisti Agon Maliqi po qëndron në Bruksel. Siq tregon ai, gjatë kësaj kohe ka pas takime të shumta në Komisionin dhe Parlamentin Evropian. Sipas M [...]
Dukagjin Pupovci ka thënë se afati 2020 për liberalizimin e vizave, është optimist. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës së Edukimit të Kosovës, me anë t [...]
Tanj Fajon, deputete në Parlamentit Evropian dhe raportuese për vizat në këtë institucion, ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta f [...]
Instituti EPIK ka bërë me dije se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën nuk ka gjasa të bëhet pjesë agjendës së Këshillit të BE-së më 6 dhe 7 [...]
Anëtarët e Parlamentit Evropian në sesionin e sotëm plenar kanë diskutuar për situatën në vendet e Ballkanit Perëndimor. Kosova, Shqipëria, Maqed [...]
Tri javët në vijim janë përcaktuese nëse Kosova do të mundë të hyjë sivjet në agjendën e Këshillit të Ministrave për liberalizimin e vizave. Ndërkoh [...]
Kosova i ka humbur pothuajse të gjitha gjasat që ta fitojë liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian (BE) gjatë këtij viti pavarësisht premtimeve t [...]
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka thënë se është e zhgënjyer me zhvillimet rreth liberalizimit të vizave për qytetarët [...]
Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Soltes ka thënë se “nuk duhet lejuar që të ketë aparteid me vizat për Kosovën”. Ai i ka thënë Rad [...]
Sipas dy ambsadorëve, atij francez, Didier Chamber dhe ambsadorit gjerman, Christian Heldt, liberalizimi i vizave do të ndodhë, ndonëse për këtë nuk j [...]
Deklarata e fundit e kancelarit austriak, Sebastian Kurz, i cili u shpreh skeptik në heqjen e vizave për Kosovën, tregon qartë që Presidenca e Bashkim [...]
Liberalizimi i vizave vështirë të ndodh në 2019, gjasat janë sipas njohësve në 2020. Për vite me radhë krerët e shtetit kanë dhënë premtime e besa edh [...]
Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova ka kërkuar edhe njëherë që të mos japin data për heqjen e vizave deri në fund të këtij viti. [...]
Liberalizimi i vizave ka mbetur çështje javësh që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt të 2008-ës. Secili prej liderëve kosovarë, që nga [...]
Komisionerja e BE-së për Ekonomi dhe Shoqëri Digjitale, Mariya Gabriel, ka zhvilluar sot një takim me zëvendëskryeministrin Enver Hoxhaj, ministrin pë [...]
Liberalizimi i vizave për Kosovën pritet të ndodhë deri në fund të vitit, tha ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha. Ministrja Hoxha tha s [...]
Komiteti për Liritë Qytetare, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme – LIBE, në Parlamentin Evropian, ka votuar pro liberalizimit të vizave për qytetarët e [...]
Ministra e Integrimeve, Dhurata Hoxha deklaroi sot se nesër më datën 29 dhe pasnesër më datën 30 komiteti LIBE që është organ i Parlamentit Evropian d [...]
Ministrja e Integrimit Evropian në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha, ka thënë se gjatë vizitës së saj në Bruksel ka arritur të sigurojë përkrahje për [...]
Komisioni dhe Parlamenti Evropian duken qartësisht të vendosur që Shqipërisë dhe Maqedonisë t’i hapen negociatat e anëtarësimit. Lëvizja më e fundi [...]
Kosova ka gjasa të merr rekomandim pozitiv për vizat, por pengesë për këtë mund te jenë disa shtete të Zonës Shengen, përfshirë këtu edhe Spanjën. [...]
Këtë javë pritet të publikohet raporti i Komisionit Evropian për përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave për Kosovën. Qeveria dhe analistët [...]
Komisioni Evropian më 28 qershor të këtij viti pritet ta publikojë raportin për liberalizimin e vizave me Kosovën. Ky raport pritet të dëshmojë nëse v [...]
Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, gjatë një interviste për “Zërin” është shprehur e bindur se Bashkimi Evropian këtë vit do t’i heqë viz [...]
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, takoi raportuesen për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, me të cilën diskuto [...]
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha sot pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit se qytetarët e Kosovës do të lëvizin lirshëm në fund të kët [...]
1 2 3 4 90 / 92 POSTS