Tag: Liberalizimi

1 2 3 4 60 / 92 POSTS
Derisa Bashkimi Evropian vazhdon ta zvarrisë liberalizimin e vizave për kosovarët, qytetarët po ankohen se së fundmi edhe ambasadat e shteteve evropia [...]
Misionet diplomatike të Rumanisë, Finlandës dhe Kroacisë në Kosovë, në bashkëpunim me Grupin për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), kanë mbajtur tr [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se tarifa doganore e vendosur ndaj Serbisë është vendim dh [...]
Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka deklaruar se në takimet që ka zhvilluar në vende të ndryshme të BE-së ka kuptuar se heqja e vizav [...]
Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave, ajo është treguar gjithmonë e kuj [...]
Institucionet e Kosovës i kanë plotësuar të gjitha kushtet për të fituar liberalizimin e vizave, mirëpo ky proces tash e një kohë ka ngecur. Kjo pë [...]
Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha është takuar sot me Ministrin e Mjedisit, Fatmir Matoshi, e aty ka folur edhe për liberalizimin e viz [...]
Edhe Finlandës nuk po i pëlqen vendimi i Qeverisë së Kosovës i marrë më 21 nëntor të vitit të kaluar për vendosjen e takës prej 100% ndaj produkteve q [...]
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me delegacionin e Parlamentit Evropian, i kryesuar nga David McAllister, nga [...]
Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka konfirmuar për “Zërin” se rruga drejt liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian është vështirës [...]
Institucionet e Kosovës duhet t’u japin dëshmi vendeve të Bashkimit Evropian se është shënuar përparim në fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit, n [...]
Kongresisti amerikan, Eliot Engel, tha se Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave që i kërkohet të kryejë. Duke folur për gazetarët në Bruks [...]
Ndonëse zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian (BE) vazhdimisht kanë kërkuar nga lidershipi kosovar që të mos jepen data sa i përket kohës se kur mund [...]
Pas rekomandimit të Komisionit Evropian (KE) për heqjen e vizave për Kosovën në korrik të vitit 2018 dhe pas votimit në Parlamentin Evropian dy muaj m [...]
Grupi për Ballkan ka organizuar tryezën “Ndërtimi i shteteve më të fuqishme në Evropën Juglindore: Fuqizimi i sundimit të ligjit, mbrojtjes së të  dre [...]
Avokati Arianit Koci ka zbuluar një kusht interesant se pse nuk ka liberalizim të vizave. Përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, Koci ka t [...]
Ministrja e Integrimit Evropian Dhurata Hoxha po qëndron për vizitë zyrtare në Vjenë, me ç’rast ka takuar Peter Goldgruber, sekretar i shtetit në Mini [...]
Zyrtarë të Bashkimit Evropian në Prishtinë i kanë thënë gazetës “Zëri” se është e rëndësishme që autoritetet e Kosovës të vazhdojnë me vrull punën e t [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë pjesëmarrjes së tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës ka takuar komisionerin e Bashkimit Evrop [...]
Në takimin e nivelit të lartë për mekanizmin e rasteve track-record (të shënjestruara), ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka theksuar se [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj sot ka marrë pjesë në takimin e Nivelit të Lartë për Sundim të Ligjit, me ç’rast ka bërë të ditur se aty është shqyrtuar [...]
Pritshmëritë e Kosovës se BE-ja do ta heqë regjimin e vizave po zbehen dhe një ndjenjë tradhtie po dëmton besimin e vendit në perspektivën e tij evrop [...]
Sipas ekspertëve vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre për anëtarësim në BE do të përballen me një proces më rigoroz dhe më gjithëpërfshirës [...]
Një dritare e re e mundësisë për liberalizimin e vizave për Kosovën është hapur pasi edhe ministri shtetëror për çështje evropiane i Gjermanisë, Micha [...]
Michael Roth, ministër i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme Federale të Gjermanisë në qeverinë e kancelares Angela Merkel, ka thënë se Kosova, i k [...]
Zhvillimi ekonomik, lufta kundër korrupsionit ​dhe përparimet në procesin integrues evropian, theksohen si prioritete të politikës së Kosovës për viti [...]
Të martën e ardhshme presidencën e Bashkimit Evropian do ta marrë Rumania, shtet ky që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe e pengon vendin të anëtarës [...]
Studentët e Universitetit të Prishtinës nesër do të protestojnë para zyrës së BE-së në Kosovë për shkak të mos liberalizimit të vizave. “Nesër në [...]
Mogherini po kryeson listën e njerëzve të padëshiruar nga kosovarët dhe kjo nuk është beteja e vetme e saj. Edhe Kryeministri Ramush Haradinaj ka hapu [...]
Kryeministri Haradinaj ka thënë se liberalizimi i vizave mund të ndodhë brenda vitit 2018. Megjithatë, në përgjigjen e përfaqësisë së përhershme austr [...]
1 2 3 4 60 / 92 POSTS