Tag: Liberalizimi

1 2 3 4 30 / 92 POSTS
Deri në dhjetor të këtij viti, Gjermania do ta udhëheqë Presidencën e Bashkimit Evropian. Gjatë kësaj kohe, në listën e prioriteteve të Presidencës G [...]
Anëtari i Parlamentit Evropian, Andrey Kovatchev, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se sot bashkë me 41 anëtarë të Parlamenti [...]
Nga Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë thonë se përkrahin Republikën e Kosovës në rrugën drejt liberalizimit të vizave. Në një përgjigje për [...]
Shkalla e korrupsionit të nivelit të lartë mban peng liberalizimin e vizave, tregon një dokument zyrtar. Luftimi i kësaj dukurie është identifikuar n [...]
Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer ka thënë se ndjehet i turpëruar që Bashkimi Evropian ende nuk i ka hequr vizat për kosovarët. Raportuesi [...]
Kryeministri në detyrë, Ramush Hardinaj, sërish ka dhënë premtime për heqjen e vizave duke thënë se kjo do të ndodhë shpejt, por kësaj here nuk ka dh [...]
Vit pas viti, presidencë pas presidence, kosovarët vazhdojnë kot të presin liberalizimin e vizave, i cili u ishte premtuar tash e sa vite me radhë. [...]
Raportuesi për Kosovën në Bashkimin Evropian, Peter Beyer, tha se liberalizimi i vizave për Kosovën mund të ndodhë vitin tjetër. Ai tha se Gjerman [...]
Po bëhen dhjetë vjet prejse liderët institucionalë të Kosovës kanë nisur t’i servojnë para qytetarëve premtimet për heqjen e vizave. Qysh në vitin 20 [...]
Festat e fundvitit po afrohen e bashkë me këtë edhe data e premtuar për liberalizimin e vizave. Dita e krishtlindjeve ishte afati i fundit që u pë [...]
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe dhe ka vendosur kurora me lule ta shtatorja e ish-presidentit Ibrahim Rugova, me rastin e d [...]
Institucionet këtë javë për dy ditë ishin nikoqire të vizitës së delegacionit nga Gjermania, konkretisht Ministrisë Federale për Punë të Brendshme, N [...]
Kosova në vitin që po e lëmë pas, përveç çnjohjeve, nuk ka pranuar asnjë njohje ndërkombëtare të pavarësisë, nuk ka marrë liberalizimin e vizave, nuk [...]
Përkundër se në korrik të vitit 2018 Komisioni Evropian ka konfirmuar se Kosova ka përmbushur kushtet për liberalizimin e vizave, kosovarët ende nuk [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nënshkruan në Novi [...]
Pak kohë pasi që dha dorëheqje nga pozita e kryeministrit, Ramush Haradinaj bëri me dije se një delegacion nga Gjermania do të vijë për të diskutuar [...]
Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk ka ende liberalizim të vizave me Bashkimin Evropian (BE) kryesisht për shkak të dështimit të klasës politi [...]
Për një vendim përfundimtar pozitiv për liberalizim të vizave nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian Kosovës i kërkohet t’i dëshmojë përpjekjet e [...]
Në Kosovë ka pritje të ndryshme, sa i përket procesit të liberalizimit të vizave. Derisa kryeministri Ramush Haradinaj shprehet entuziast se një gjë e [...]
Edhe pse Kosova nuk ka hyrë në Agjendën e Komisionit Evropian për liberalizim të vizave derisa Parlamenti Evropian mban zgjedhjet në fund të këtij mua [...]
Tash pesë muaj bisedimet mes Serbisë dhe Kosovës janë bllokuar. Kërcënime në vend të normalizimit tash 20 vite prejse ka përfunduar lufta janë temë di [...]
Delegacioni kosovar u kthye i zhgënjyer nga Berlini, ku nuk mori dot asnjë premtim për çështjen e liberalizimit të vizave. E një nga shkaktarët kryeso [...]
Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, në Intervistën e Javës në Koha.net, ka folur ndër tjerash edhe për bllokimin e procesit të liberalizimit të v [...]
Më 1 korrik të këtij viti Finlanda do ta marrë kryesimin e Bashkimit Evropian (BE), megjithëkëtë finalizimi i procesit të liberalizimit të vizave për [...]
Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane, është shprehur i sigurt se liberalizimi i vizave [...]
Qytetarët e Kosovës janë populli i vetëm në Evropë që nuk mund të lëvizin pa viza. Liberalizimi i vizave për shtetin më të ri në Evropë shumë shpes [...]
Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë përmendur muajin qershor të këtij viti si optimal për heqjen e vizave nga Bashkimi Evro [...]
Kosova është duke u përballur me papunësi të lartë, me skemë pensionale jo të qëndrueshme, e po ashtu edhe me financim jo të vazhdueshëm. Kështu u [...]
Kosova po vazhdon të marrë rekomandime pozitive nga institucione të Bashkimit Evropian (BE) për liberalizim të vizave, por qytetarët po vazhdojnë të m [...]
Qeveria gjermane e kancelares Angela Merkel ende nuk ka gjetur një kompromis sa i përket hapave që do të ndërmarrë në vazhdim, për të shtyrë përpara o [...]
1 2 3 4 30 / 92 POSTS