Tag: Kosova

Spanja ka hequr veton ndaj Kosovës për pjesëmarrje në samite, takime dhe konferenca ndërkombëtare. Vetoja ishte vendosur nga Spanja në vitin 2018 nga [...]
Viti 2020 e gjen Kosovën pa qeveri dhe pa marrëveshje për koalicion. Ndërkohë që sfidat që e presin vendin janë tepër të mëdha. Kosova tashmë nuk ka [...]
Aktualisht, në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, figurojnë 116 shtete, të cilat thuhet se e kanë njohur Kosovën. N [...]
Bastoret kryesore botërore janë duke e favorizuar bindshëm Kosovën kundër Malit të Zi, në përballjen e Grupit A kualifikues për Kampionatin Evropian [...]
“I brendshëm” do të jetë statusi i kufirit Kosovë-Shqipëri, në rast se hyn në fuqi një marrëveshje që autoritetet e të dyja shteteve janë duke e negoc [...]
Një ngjarje të dhimbshme e ka ndarë në Facebook një mësues i shkollës “Dy Dëshmorët” në Piranë të Prizrenit. Tre nxënës janë përshëndetur me personeli [...]
Një fushatë me mesazhe në “WhatsApp” ka nisur në Itali ku përdoruesve të këtij aplikacioni ditëve të fundit po u dërgohet një mesazh që u bën thirrje [...]
Çdo lloj marrëveshje për të cilën pajtohen palët dhe Kuvendi i Kosovës, është e pranueshme për Francën. Qëndrimin e Parisit e ka bërë të ditur në Inte [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i mandatuar nga Kuvendi i Kosovës për të drejtuar delegacionin shtetëror për bisedimet me Serbinë ka thë [...]
Takimi ndërmjet BE-së dhe Kosovës ka qenë i tensionuar gjatë gjithë kohës. Burime të afërta me ngjarjen i kanë shpjeguar KTV-së rrjedhën e takimit [...]
Kosova ka importuar mbi 100 mijë tonelata grurë vetëm në 10 mujorin e parë të këtij viti. Shukri Fetahu, profesor në Fakultetin e Bujqësisë, thotë [...]
Ministri i Tregtisë dhe i Telekomunikacionit i Serbisë, Rasim Lajiq ka deklaruar se që kur Qeveria e Kosovës ka vënë taksën 100 % për mallrat e Serbis [...]
ëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se rezoluta e Kuvendit të Kosovës për dialogun që do të përfundojë me njohjen reciprok [...]
Transformimi i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri do të formalizohet sot në parlamentin e Kosovës. Krijimi i ushtrisë së Kosovës po ndo [...]
Flamujt serb janë projektuar në gjithë qytetin në dritare të banesave e shtëpive, tarraca, shesheve kudo. Qytetarët serb që jetojnë në pjesën verio [...]
Agjencia amerikane e lajmeve Associated Press (AP) ka bërë një shkrim të gjerë rreth planit për formimin e Ushtrisë Kosovës, transmeton Koha.net. N [...]
Buxheti i shtetit për 7 vjet ka përfituar 2 milionë euro nga pasuria e fituar jashtëligjshëm. Që nga viti 2011 në Kosovë janë bllokuar pasuri të pë [...]
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, nga New Yorku, ku ndodhet në kuadër të sesionit të Asambalesë së Përgjithshme të OKB-së, ka paralajmëruar s [...]
Aktivitetet e drejtpërdrejta diplomatike duhet të çojnë në zgjidhjen përfundimtare të çështjes së Kosovës. Kështu ka thënë kryetari i Komisionit Pa [...]
Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka deklaruar ne Berlin, pas takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se “bisedimet për integrimin e Serb [...]
1. Kosova Viti i pavarësisë: 2008 Popullsia: 1.8 milionë Në 17 shkurt Kosova do të festojë 10 vjetorin si një shtet pas shpalljes së pavarësi [...]
Kosova po shënon jubileun e parë të pavarësisë. Për 10 vjet të shtetësisë, Kosovën e kanë njohur 116 shtete. Por, shteti më i ri evropian ende nuk e k [...]
Aktivitetet për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës që ishin paraparë të zhvilloheshin të shtunën, më 17 shkurt, janë shtyrë për të dielën. Seanca [...]
Këshilli Organizativ për festimin e dhjetëvjetorit të Pavarësisë ka zbuluar agjendën e ngjarjeve, të cilat do të shënohen ditën e shtunë kur vendi do [...]
Zëvendëskancelari austriak Heinz-Christian Strache shkaktoi një trazirë kur tha se Kosova është pjesë e Serbisë. Shefi i partisë së ekstremit të dj [...]
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur poshtë çdo mundësi të ndarjes së Kosovës apo të shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë. [...]
Njohjet e reja dhe rrumbullakimi i subjektivitetit ndërkombëtar me anëtarësimin në Kombet e Bashkuara, mbeten sfidat kryesore për Kosovën, edhe 10 vje [...]
27 / 27 POSTS