Tag: Dialogu Kosovë Serbi

1 2 3 30 / 82 POSTS
Shefi i Grupit Parlamentar të LVV-së Rexhep Selimi, u shpreh se kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti në Bruksel nuk ka demonstruar shtetësi, as legji [...]
Ish-zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normalizimin e [...]
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pas takimit në Tiranë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën ka treguar se për cilat marrëveshje janë dakordu [...]
Paralajmërimi i kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, se nuk do të pranohet asnjë kompromis në negociatat e ardhshme me Serbinë, po shihet me dile [...]
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se takimi i ftuar për 27 qershor në Washington, mes Kosovës e Serbisë, do të jetë nisje e procesit pë [...]
Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha sot TV Prva se Beogradi është i gatshëm për vazhdimin e dialogut me Prishtinën, por “me siguri nuk d [...]
Senatorët amerikanë, Chris Murphy dhe Ron Johnson, thanë se duan të bëjnë gjithçka të mundur për të mbështetur dialogun për normalizim të marrëdhënie [...]
Presidenti francez Emmanuel Macron planifikon të emërojë një të dërguar të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, i cili do të luajë një rol aktiv në zgji [...]
Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizi [...]
Profesori i Shkencave Politike në Universitetin “Saint Mary” të Londrës, James Ker Lindsay, thotë në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radi [...]
Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiq deklaroi sot se shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini është gati të organizojë një raund të ri të dialo [...]
Komisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, ka folur rreth një marrëveshjeje të mundshme ndërmjet Kos [...]
Tabloidi serb ‘Espresso’, shkruan sot për një ‘ofensivë’ të re të Donald Trumpit dhe Shtëpisë së Bardhë për të zhbllokuar dialogun ndërmjet Prishtinës [...]
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar sot me ambasadorin amerikan në Beograd, Kyle Scott. Nga kumtesa e kabinetit të Vuçiqit të publ [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti, thotë se është vështirë që të merret seriozisht gatishmëria e Serbisë për dialog me Kosovën. Ho [...]
Mosbesimi dhe jo transparenca vazhdojnë ta shoqërojnë procesion e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Derisa kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se e [...]
Arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme mes Kosovës dhe Serbisë, nën mandatin e Federica Mogherinit, nuk duket në horiz [...]
Partitë opozitare, Vetëvendosja dhe LDK-ja, e kanë dërguar në Gjykatën Kushtetuese Ligjin për dialogun, i miratuar tetë ditë më parë në Kuvendin e Kos [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka drejtuar një mesazh udhëheqëses së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Federica Mogherinit. Përmes rrj [...]
Viktima e dhunës seksuale, Vasfije Krasniqi Goodnam, është takuar me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Federica Mogherini. Krasniqi, për [...]
Në Kuvendin e Kosovës është miratuar platforma për dialogun, në mungesë të VV’së e Vetëvendosjes. Me 61 vota për, 1 abstenim, Kuvendi i Kosovës k [...]
Ambasadori Amerikan në Beograd, Kyle Scott, ka thënë se Washingtoni nuk tërheq “vija të kuqe” kur është fjala për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. [...]
Politikanë nga Serbia po e shfaqin haptas dëshirën e vet që kontestin me Kosovën, ose ajo që ata e quajnë “çështje e pazgjidhur e Kosovës”, të rregull [...]
Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, porositi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për n [...]
Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për politikë të Jashtme, Federika Mogherini ka thënë sot se është e pamundur të vazhdojë dialogu Kosovë-Ser [...]
Analisti i njohur dhe ish-diplomati amerikan Daniel Serwer ka publikuar një analizë rreth platformës së palës kosovare për bisedimet me Serbinë. Platf [...]
Jashtëzakonisht të vështirë e ka vlerësuar mundësinë e arritjes së marrëveshjes me Kosovën, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. Ai foli për agjencin [...]
Presidenti Hashim Thaçi ka deklaruar sot në Konferencën për Siguri që po mbahet në Munih, Gjermani, se marrëveshja finale do të rezultojë me njohjen r [...]
Bashkëkryesuesit e ekipit të delegacionit shtetëror të Kosovës për dialog me Serbinë, Shpend Ahmeti dhe Fatmir Limaj, ia kanë dorëzuar sot kryetarit t [...]
Përfaqësuesit e Ekipit negociator të Kosovës thonë se po punohet në platformën për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi, që po zhvillohet në Bruksel [...]
1 2 3 30 / 82 POSTS