Tag: Bashkimi Evropian

Në letrën zyrtare të kryetares së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyenit, dërguar kryeministrit në detyrë të Kosovës, Albin Kurti, Kosova është [...]
Shërbimi shkencor dhe i diturisë i Komisionit Europian “Qendra e Shkencës së BE-së”, ia ka dhuruar Kosovës 60 mijë teste për Covid-19. Lajmin e ka [...]
Zëvendësministri në Ministrinë e Integrimit Evropian, Taulant Kryeziu, ka publikuar detaje në lidhje me ndihmën prej 160 milionë eurove që do ta përf [...]
BE’ja e ka lënë Kosovën në rreshtin e fundit, të paktën kështu po vlerëson mediumi i njohur ‘The Times’, në një artikull ku thuhet se kjo mund të ket [...]
Korrupsioni mbetet sfidë e madhe në Kosovë dhe kjo dukuri negative po ndikon në jetën e përditshme të qytetarëve. Përderisa korrupsioni është mjaft i [...]
7 vende anëtarët e BE i kanë bërë thirrje Komisionit Evropian të përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar [...]
I ashpër dhe shumë kritik për Qeverinë e Kosovës dhe shtegun nëpër të cilin po ecën Kosova drejt integrimeve evropiane është seksioni i Konkluzave të [...]
Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, thotë se integrimi euroatlantik i Kosovës varet domosdoshmërisht nga ndëshkimi i dhunës ndaj grave. [...]
Industrisë së mishit në Kosovë shumë shpejtë pritet t’i hapen dyert për in eksportimin e produkteve nga mishi drejt tregjeve të Bashkimit Evropian. [...]
Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi të dalin prej rrethit vicioz dhe t’i ndalojnë provokimet e ndërsjella. Janë një varg veprimesh [...]
Kohëve të fundit është parë një ashpërsim i gjuhës së komunikimit mes Qeverisë “Haradinaj” dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian. Analistët politikë në [...]
Në ditën e parë, në Beograd u arrit një marrëveshje e rëndësishme për ballkanasit, e në ditën e dytë u lejua të sulmohet prania dhe shtetësia e Kosovë [...]
Parlamenti Evropian pritet të votojë sot për hapat e ardhshëm të procesit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Dje, Parlamenti Evropian [...]
Me afër 3 miliardë euro e ka mbështetur Bashkimi Evropian që nga vitin 1999 e deri më tani Kosovën.Gjithë këto para u destinuan për asistencë në mbësh [...]
Javën e kaluar, në COWEB (niveli i ambasadorëve të BE-së) është prezantuar raporti i Komisionit Evropian për Mekanizmin e Pezullimit të Vizave, një ra [...]
Edhe përkundër faktit se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka votuar Statutin e ri për Trepçën, zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijancic, ka th [...]
Zyrtarë të Bashkimit Evropian në Prishtinë i kanë thënë gazetës “Zëri” se është e rëndësishme që autoritetet e Kosovës të vazhdojnë me vrull punën e t [...]
Letrën Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dërguar President të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb, Aleksandar Vuçiq Hashim Thaçi, Bas [...]
Bashkimi Evropian (BE) edhe zyrtarisht i ka paralajmëruar zyrtarët e institucioneve të vendit se liberalizimi i vizave me Kosovën kërkon kohë, pasi të [...]
Evropa, Kanadaja dhe Meksika po planifikojnë masa hakmarrëse pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vendosi tarifa mbi importet e çeli [...]
Në qarqet diplomatike të BE-së, qëndrimin e ministrit serb të Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq se një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare " po e [...]
Komisioni Europian ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Edi Rama në Kuvendin e Kosovës. Gjatë një fjalimi, Edi Rama tha se Shqipëria e Kosova [...]
22 / 22 POSTS