Rusia po eksporton grurë më shumë se çdo shtet tjetër në 25 vjet

Rusia po eksporton grurë më shumë se çdo shtet tjetër në 25 vjet

Ka kaluar shumë kohë që kur shtete të tjera kanë dërguar grurë aq shumë sa Rusia.

Ndërsa vlerësimet për të korrat e kombit të Detit të Zi vazhdojnë të rriten, po kështu edhe perspektiva e eksporteve. Eksportuesi kryesor i botës tani pritet të shesë 36.6 milionë tonë jashtë shtetit, sipas këshilltarëve SovEcon dhe Institutit për Studimet e Tregut Bujqësor.

Shtetet e Bashkuara ishin kombi i fundit që transportuan më shumë, një çerek shekulli më parë, shkruan Bloomberg, transmeton monitor.al

Të ndihmuar nga toka pjellore dhe më shumë investime në fermë, prodhimi rus i grurit ka lulëzuar në vitet e fundit dhe i ka lejuar vendit të kapë pjesë të tregut nga eksportuesit kryesorë si SHBA dhe Kanada

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0