Qyteti me rrugën më të “mençur” në botë

Qyteti me rrugën më të “mençur” në botë

Qyteti Akademik i Siberisë – Akademgorodok- është krijuar nga matematikani rus Mikhaïl Alekseïevitch Lavrentiev, me shpresën se do të krijonte një oazë për shkencëtarët e Bashkimit Sovjetik.

Qyteti i izoluar nga Moska, ishte streha që do të shmangte ndikimin e shtetit dhe politikës së sovjetike. Madje, për perëndimorët ishte qyteti më demokratik në kohën e Bashkimit Sovjetik.

Për dallim nga vendet tjera, aty pak ose fare gjurmë për të kaluarën komuniste, sepse të gjitha rrugët kanë emra të shkencëtarëve.

Në këtë qytet janë 35 institucione hulumtuese, 22 në vetëm një rrugë, që e bën rrugën më të “mençur” në botë, shkruan telegrafi.

Dokumentarin e përgatitur nga BBC, për këtë qytet, mund ta shikoni më poshtë. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0