Nesër ShBA i jep ‘Medaljen e Nderit’ ushtarit që luftoi në Kosovë

Nesër ShBA i jep ‘Medaljen e Nderit’ ushtarit që luftoi në Kosovë

Ish-ushtari amerikan, David Bellavia i cili kishte shërbyer në Kosovë dhe Irak ka arritur në Uashington, ku nesër do të nderohet me ‘Medaljen e Nderit’.

Ceremonia e dhënies së medaljes do të mbahet në ‘Shtëpinë e Bardhë’.

Bellavia udhëtimin e tij ushtarak e kishte filluar në Kosovë, pastaj kishe shkuar në Irani ku kishte bërë një akt heroi duke shpëtuar skuadrën e tij, transmeton Indeksonline.

Në vitin 2005 ai ishte larguar nga ushtria dhe kishte kandiduar dy herë për një vend në Kongres dhe kishte pasur një emision në një radio.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0