LDK dhe VV korrigjojnë Mogherinin: Nuk është e vërtetë që Presidenti e ka mbështetjen e opozitës

LDK dhe VV korrigjojnë Mogherinin: Nuk është e vërtetë që Presidenti e ka mbështetjen e opozitës

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, dhe ai i VV-së, Glauk Konjufca, i kanë dërguar një letër Përfaqësueses së BE-së, Federica Mogherinit dhe Komisionarit Johannes Hahn, ku i kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me dialogun midis Kosovës dhe Serbisë.

Në letrën e dërguar shkruan se dy partitë e mëdha opozitare nuk e kanë votuar ekipin negociator për të dialoguar me Serbinë, duke shtuar se ky ekip nuk e gëzon mbështetjen e gjerë të elektoratit.

“Lidhur me letrën tuaj të datës 17 dhjetor 2018, dërguar Kryeministrit të Republikës së Kosovës, jemi befasuar shumë kur lexuam fjalinë në vijim: Me vendosjen e ekipit të unitetit me një mbështetje të gjerë nga partitë në qeveri dhe në opozitë…”, shkruan në faqen zyrtare të VV-së në Facebook.

“Ju lutemi të keni parasysh se ne, Opozita kryesore që përfaqëson shumicën e elektoratit të vendit, siç shpjegohet më lartë, nuk kemi votuar për këtë ‘ekip të unitetit’ të cilit i referoheni”.

“Për pasojë, nuk ka ‘mbështetje të gjerë’ për këtë ekip, siç shkruani ju në letrën tuaj. Kemi detyrimin ndaj qytetarëve të Republikës së Kosovës, si dhe ndaj partnerëve tanë ndërkombëtarë, për ta nxjerr në pah këtë realitet”. /Gazeta Express

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0