Kurti: Kemi ndalur abuzimin me paranë publike, ky është vetëm fillimi

Kurti: Kemi ndalur abuzimin me paranë publike, ky është vetëm fillimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë pjesë në hapjen e fushatës zgjedhore të Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë.

Aty, lideri i Lëvizjes Vetëvendosje tha se këtë vit i presin vendime të mëdha, përmes së cilave do të rimëkëmbin ekonominë dhe do të nxisin punësimin.

Kurti tha se Vetëm me një muaj qeverisje, kanë marrë vendime të rëndësishme, ku siç tha ai kanë ndaluar abuzimin me paranë publike, duke zvogëluar pushtetin dhe privilegjet, dhe duke ndaluar kontratat e dëmshme. Ai tha se po e ndalin keqmenaxhimin në ndërmarrje publike përmes bordeve të tyre politike.

“Ky është vetëm fillimi, sepse shumë vendime e veprime të tjera na presin këtë vit, të cilat do të rimëkëmbin ekonominë dhe do të nxisin punësimin. Natyrisht që këto veprime e vendime i kemi marrë e do t’i marrim në bashkëpunim e bashkëqeverisje me LDK-në. Unë sot këtu jam në një rol tjetër, ndryshe nga viti i kaluar, unë tash jam edhe kryeministër i vendit dhe jo vetëm kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje. Megjithatë ka diçka të përbashkët e të njëjtë, ashtu sikur vitin e kaluar që kemi kërkuar ndryshim në drejtimin e Qeverisë, sot po kërkojmë ndryshim në drejtimin e Komunës e Besianës”, tha Kurti, transmeton KP.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: