Haradinaj zotohet se liberalizimi i vizave do të ndodhë para vitit të ri

Haradinaj zotohet se liberalizimi i vizave do të ndodhë para vitit të ri

Kryeministri Ramush Haradinaj është zotuar se kosovarët do të mund të lëvizin pa viza para fundit të këtij viti.

Përderisa kanë mbetur edhe 13 ditë deri në përfundim të vitit, Haradinaj është shprehur i bindur që Kosovës do t’i jepet liberalizimi i vizave.

“Ne tani kemi dy kërkesa për BE-në e kemi normalizimi i dialogut dhe liberalizimi i vizave, këto dyja janë në proces kjo nuk ndërlidhet me taksën kjo është e ndarë. Besoj se do ta marrim liberalizimin, jo shumë larg, para viti të ri, por kjo nuk ndërlidhet me taksën”, tha Haradinaj, raporton Kallxo.com.

Në anën tjetër, nga vetë zyrtarët e BE-së ka pasur deklarata se liberalizimi mund të pritet në vitin 2020.

Ai po ashtu pati kritika të ashpra ndaj ndërmjetësueses së dialogut Kosovë-Serbi, Federica Mogherini, pasi sipas tij ajo e ka rrezikuar dialogun.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0