Haradinaj uron Kosovën: Është arritur aneks-marrëveshje për Demarkacionin

Haradinaj uron Kosovën: Është arritur aneks-marrëveshje për Demarkacionin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se në këtë jubile të Pavarësisë së Kosovës, jam i lumtur që sot u arrit aneks-marrëveshja për ratifikimin, rishikimin dhe korrektimin e demarkacionit me Malin e Zi.

“Sot u vulos që sektorët në drejtim të Çakorrit dhe Zhlepit do të rishikohen dhe korrektohen”, ka thënë Haradinaj.

Sipas tij, deklarata e përbashkët e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Presidentit të Republikës së Malit të Zi, Filip Vujanoviq, në formën e aneks-marrëveshjes si instrument ligjor obligativ ndërkombëtar, i jep epilog një paqartësie dhe ndarjeje të gjatë në shoqërinë tonë.

“Me këtë po përfundojmë obligimin e fundit për liberalizim të vizave dhe po hapim një kapitull të ri në lirinë e lëvizjes për qytetarët tonë. Urime Kosovë”, ka thënë Haradinaj.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0