Fituan aq shumë gjatë pandemisë, sa që “mund të blejnë vaksina për të gjithë”

Fituan aq shumë gjatë pandemisë, sa që “mund të blejnë vaksina për të gjithë”

Pasuria e kombinuar e dhjetë burrave u rrit gjatë pandemisë së coronavirusit me 445.6 miliardë euro (540 miliardë dollarë), ka gjetur Oxfam.

Kjo shumë do të ishte e mjaftueshme për të parandaluar varfërimin e botë për shkak të coronavirusit dhe të paguajnë një vaksinë për të gjithë, njoftoi organizata joqeveritare, transmeton Telegrafi.

Raporti zbuloi se pasuria totale e miliarderëve ishte ekuivalente me të gjithë shpenzimet e të gjitha qeverive të G20 për t’u rikuperuar nga virusi, raporton bbc.

Shoqatat bamirëse po u kërkon qeverive të marrin në konsideratë taksat për super të pasurit.

Por ndërsa fatet e të pasurve mund të jenë rritur gjatë pandemisë, ka pasur edhe disa kontribute të dukshme për reagimin emergjent nga njerëzit më të pasur të botës.

Çfarë shkruan në raport?

Raporti i Oxfamit, “Virusi i Pabarazisë” është botuar ndërsa udhëheqësit globalë mblidhen praktikisht për takimin e Forumit Ekonomik Botëror – “Dialogu i Davosit”.

Mbështetja e paprecedentë nga qeveritë për ekonomitë e tyre panë lulëzimin e tregut të aksioneve, duke rritur pasurinë e miliarderëve ndërsa ekonomia reale përballet me recesionin më të thellë në një shekull, thotë ajo.

Në të gjithë botën, pasuria e miliarderëve u rrit me 3.9 trilion dollarë midis 18 marsit dhe 31 dhjetorit të 2020 dhe tani qëndron në 11.95 trilion dollarë – e cila është ekuivalente me atë që qeveritë e G20 kanë shpenzuar në përgjigje të pandemisë, shton raporti.

Dhjetë njerëzit më të pasur, pasuritë e të cilëve u rritën me 540 miliardë dollarë që nga marsi i vitit 2020, përfshijnë themeluesin e Amazon, Jeff Bezos, themeluesin e Tesla, Elon Musk dhe themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg.

Raporti tha se Bezos kishte fituar aq shumë deri në shtator të 2020, sa që ai mund t’u kishte dhënë të gjithë 876 mijë punonjësve të Amazonit një bonus prej 105 mijë dollarë dhe ende të ishte aq i pasur sa ishte para pandemisë.

Kjo krahasohet me më të varfrit në botë, për të cilët shërimi mund të zgjasë më shumë se një dekadë. Oxfam vlerëson se midis 200 milionë dhe 500 milionë më shumë njerëz po jetonin në varfëri në vitin 2020, duke përmbysur rënien e varfërisë globale të parë gjatë dy dekadave të fundit.

“Ne mendojmë se kjo është … një mundësi për të bërë diçka radikale në lidhje me ndërtimin e një forme më të drejtë për të menduar për taksat e pasurisë, për të menduar për taksat e korporatave, për të menduar për rritjen e dyshemesë themelore sociale për çdo qytetar,” Danny Sriskandarajah, Shefi Ekzekutiv i Oxfam për Britaninë e Madhe.

Duke iu referuar Mbretërisë së Bashkuar, ai tha se vendosja e një takse mund të mblidhte miliona.

A po kryejnë punë më të pasurit e botës?

Po – disa. Ka pasur një numër relativisht të lartë të bamirëseve që nga fillimi i pandemisë, me njerëz të famshëm, yje sportivë dhe drejtues biznesi që iu përgjigjën urgjencës së COVID-19.

Në një raport të tetorit, UBS tha se 209 miliarderë kishin ndihmuar në një ekuivalent total prej 7.2 miliardë dollarësh nga marsi deri në qershor të 2020 për të luftuar coronavirusin.

“Ata kanë reaguar shpejt, në një mënyrë që është e ngjashme me lehtësimin nga katastrofat, duke siguruar grante të pakufizuara për të lejuar përfituesit e parave të vendosin se si të përdorin më mirë fondet”, shtoi raporti.

Muajin e kaluar, MacKenzie Scott, ish-gruaja e Jeff Bezos, zbuloi se kishte dhuruar më shumë se katër miliardë dollarë për bankat e ushqimit dhe fondet e ndihmës emergjente brenda katër muajsh.

Që nga qershori i vitit të kaluar, Bezos u tha se kishte dhuruar 125 milionë dollarë në përpjekjen për coronavirusin.

Bashkëthemeluesi i Twitteriit, Jack Dorsey njoftoi në prill se po lëvizte një miliard dollarë të aseteve në një fond për të mbështetur përpjekjet e luftës kundër pandemisë dhe shkaqe të tjera. Kjo përfaqëson rreth një të katërtën e vlerës së tij neto prej 3.9 miliardë dollarësh.

Autorja e Harry Potterit, JK Rowling ka dhuruar 1 milion euro për të ndihmuar njerëzit e pastrehë dhe ata që preken nga abuzimi në familje gjatë pandemisë.

Ndërkohë, themeluesi i Microsoftit, Bill Gates dhe bashkëshortja, Melinda kanë ndarë 305 milionë dollarë për vaksinat, trajtimin dhe zhvillimin diagnostik.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates është gjithashtu donatori i tretë më i madh për Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0