Category: Teknologji

1 2 30 / 35 POSTS
Një lloj i orizit është larguar nga tregu kosovar, si dhe është ndaluar përkohësisht importi i tij. Bëhet fjalë për orizin “Brown Rice Basmati org [...]
Ish’kryeministri i Kosovës, e kreu i LVV’së, Albin Kurti ka thënë se rifillimi i dialogut i përshatet kërkesave të shtetit serb. Kurti përmes një [...]
Qyteti Akademik i Siberisë – Akademgorodok- është krijuar nga matematikani rus Mikhaïl Alekseïevitch Lavrentiev, me shpresën se do të krijonte një oa [...]
Tetë muaj prej kur janë ngritur dyshime për parregullsi, Prokuroria Speciale ka nisur hetimet preliminare për procesin e përzgjedhjes së noterëve. [...]
Shërbimet e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë Perëndimore kanë spiunuar në dhjetëra shtete për dekada, përmes kontrollit të fshehur [...]
Për themeluesit e kompanive teknologjike Elon Musk dhe Jack Dorsey, u deshën disa tentime që të startojnë kompaninë që do i bënte në vizionarë të ind [...]
Përveç stimulimit të vigjilencës së organizmit, nëse shtoni një përbërës në kafe është një eliksir i vërtetë për humbje peshe. Multimilioneri Dave [...]
Me vetëm një transaksion të vetëm, hakerët kanë vjedhur gati 31 milionë dollarë në Bitcoins nga një nga kompanitë tregtare më të mëdha të valutës digj [...]
Institucionet e Kosovës janë goditur nga një sulm i fuqishëm kibernetik që vjen nga Serbia. Sistemi i postës elektronike është hakuar në tërësi. Gazet [...]
Nëse në 48 orët e ardhshme filloni të përjetoni rënie të rrjetit, mos u shqetësoni sepse kjo është planifikuar. Në një raport nga RT (nëpërmjet NDTV [...]
Investitorë të Facebook të cilët kanë aksione me vlerë afër 3 miliardë dollarë janë duke u përpjekur për ta rrëzuar Mark Zuckerberg si kryetar pasi e [...]
Roboti mund të kuptojë dhe flasë 23 gjuhë, dhe është i pajisur me softuer që e bën të kuptojë kërkesat e nxënësve dhe u ndihmon dhe inkurajon në mësim [...]
Facebook ka njoftuar se për reklama politike në këtë rrjet social, do të verifikojë identitetin e reklamuesit, një përpjekje kjo për të frenuar ndërhy [...]
Kur prodhuesi i automobilave elektrikë “Tesla” lansoi modelin e parë për tregun e gjerë verën e shkuar, kompania amerikane shokoi industrinë e alumini [...]
Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj po merr pjesë në edicionin e parë të konferencës “IT Hub Connect 2018 – Innovation [...]
Autoritetet në SHBA dhe Britani të Madhe kanë hapur hetime ndaj Facebook për përdorimin e të dhënave personale, nga firma këshilluese politike Cambrid [...]
Mund të thuhet me siguri të plotë se fundi i vitit 2017 i takoi plotësisht Bitcoin-it dhe kriptovalutave në përgjithësi. Këtë e vërteton edhe komun [...]
(EkonomiaSot) - Viti i kaluar u dominua nga lajmet për Bitcoin dhe kriptovalutat në përgjithësi. Ishte e pamundur të uleshe për të pirë kafe, pa dëgju [...]
Jaguar ka prezantuar modelin e parë të veturës me rrymë, I-Pace. Vetura është e bazuar në të njëjtin koncept nga viti 2016 dhe konkurrenti më i afë [...]
(BQK) 27.02.2018 - Në vazhdën e angazhimeve vlerësuese dhe paralajmëruese të BQK-së lidhur me dukurinë e parave virtuale, Bordi Ekzekutiv i BQK-së në [...]
Duket se firmat kineze nuk kanë të ndalur në turin e tyre të blerjes së kompanive evropiane. Rasti më i fundit që u publikua dje përmes një komunikate [...]
Vitalik Buterin, krijuesi i Ethereum, me anë të një postimi në Twitter ka paralajmëruar përcjellësit e tij se vlera e kriptovalutave mund të bie në ze [...]
Një sistem i ri që është zhvilluar nga kompania Verily dhe Google AI, mund të përcaktojë bazuar vetëm nga një foto e retinës tuaj, se sa rrezikoheni n [...]
Njeriu që njihet si personi që rrëzoi Bankën e Anglisë, George Soros, së fundmi ka publikuar deklarimin e tij të fundit në formularin F-13 rreth pozic [...]
Bitcoin po vazhdon ngritjen për ditën e katërt me radhë, duke përshpejtuar një ngritje që filloi kur preku një nivel mbështetjeje teknike. Kriptova [...]
Apple nuk ka njoftuar akoma datat për edicionin 2018 të Worldwide Developers Conference, por sipas disa treguesve thuhet se konferenca mund të nisë më [...]
Google ka larguar një nga pjesët më të rëndësishme të platformës së saj të kërkimit. Kompania ka larguar butonin “view image” (shiko imazhin) në [...]
Facebook, kolosi prej dy miliardë përdoruesish që pikërisht mbi të dhënat i ka ngritur themelet e tij, ndodhet përballë një vështirësie ligjore që mun [...]
Tregjet kriptovalutave vazhdojnë të përjetojnë një rritje të lehtë këtë javë, me çmimin e Bitcoin (BTC) që ngjitet sot mbi shenjën prej $ 10,000 dhe d [...]
Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe [...]
1 2 30 / 35 POSTS