Category: Politikë

1 2 3 222 30 / 6634 POSTS
Kanë dalur pamjet e para nga takimi i Joe Biden me Vladimir Putinin në Gjenevë të Zvicrës. Biden është i shoqëruar nga Sekretari Amerikan i Shteti [...]
Në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere është duke u diskutuar për raportin financiar të Radio Televizionit të Kosovës. Përveç raportit finan [...]
Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka vizituar dje Mitrovicën e Veriut ku është takuar me liderët politikë dhe shoqërinë civile.   [...]
Në Prishtinë, Iniciativa Kundër Korrupsionit (RAI), me mbështetjen e Bashkimit Evropian, ka mbajtur performancën kundër korrupsionit “Sinjalizo”, me [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas takimit në Bruksel me presidentin serb, Aleksandër Vuciq ka treguar katër propozimet që ka pasur pala kosovar [...]
Nën ndërmjetësimin e BE-së, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq kanë filluar takimin e nivelit të lartë në [...]
Zgjedhjet lokale në Kosovë do të mbahen më 17 tetor. Kjo është bërë e ditur përmes një komunikate për media nga Presidenca. “Presidentja e Repu [...]
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka emëruar gjyqtarin e Gjykatës së Apelit, Kreshnik Radoniqi si kryesues të ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjev [...]
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka shkarkuar Valdete Dakën nga pozita e kryetares së KQZ-së Në arsyetimin e Presidentes, të siguruar nga Gaz [...]
Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve e pati një takim të pakëndshëm sot në mëngjes në Zyrën e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. E parj [...]
Me 73 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim Projektligjin për përgjegjësitë disiplinore të gjyqtarëve dhe [...]
Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër seancë plenare nga ora 10:00. Sipas në njoftimi nga Drejtoria për Media në Kuvendin e Kosovës, në rend të ditë [...]
Ka përfundur proçesi i numërimit të votave për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, ku rezulton se 105 deputetë votuan pro shkarkimit, 7 kundër dhe 3 [...]
Ambasada amerikane në Prishtinë ka reaguar pasi presidenti Joe Biden ka nënshkruar një Urdhër Ekzekutiv për të sanksionuar zyrtarët e korruptuar në B [...]
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, të mërkurën do ta fillojë vizitën zyrtare në Evropë. Vizita do të zgjasë tetë ditë, ndërsa shefi i Sht [...]
Ish-gjenerali i ushtrisë së Republika Srpskas, Ratko Mlladiq, është dënuar me burgim të përjetshëm nga Tribunali i Hagës për gjenocid, krime lufte dh [...]
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca po qëndron për vizitë në Shqipëri. Ai sot ka zhvilluar një takim me homologun e tij Gramoz Ruçi. Pa [...]
Në mbledhjen e sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) është bërë e ditur se për zgjedhjet lokale që parashihen të mbahen këtë vit do të duhe [...]
Ish-deputeti i LDK-së, Gani Geci kishte rrëfyer në Gjykatë momentin kur e kishte vrarë Ruzhdi Shaqirin në Skenderaj në gusht të vitit 2014. Geci d [...]
Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati i është kundërpërgjigjur kritikave të opozitës lidhur me çështjen e faljes së gjobave të biznese [...]
Ministri i Financave, Transfereve, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka folur në interpelancën që është thirrur për faljen e gjobave gjatë pandem [...]
Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se kryeministri i Kosovës [...]
Zyrtarët serbë vazhdimisht propagandojnë se në Kosovë po sulmohen kishat ortodokse serbe nga shqiptarët dhe se këto sulme janë me motive fetare. N [...]
Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Arbërie Nagavci tha se jo vetëm pandemia ka ndikuar në humbjen e mësimit tek dy gjeneratat e fundit. Ajo tha se gje [...]
Kryeministri Albin Kurti në cilësinë e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje sot ka takuar Presidenten Vjosa Osmani, për të folur rreth datës së zgjedhjev [...]
Kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti, tha se takimi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, [...]
Përfaqësuesi special për Ballkanin Perëndimor i SHBA-së, Mathew Palmer në konferencën për media që ka mbajtur në Prishtinë së bashku me Emisarin e BE [...]
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, para komisionit për Shëndetësi në Kuvend të Kosovës ka thënë se deri në fund të vitit pritet që vendi të siguro [...]
Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku i shoqëruar nga Lutfi Haziri dhe Avdullah Hoti është pritur nga zëvendës ndihmës sekretari i SHBA-së, Matthew Palm [...]
Kuvendi i Kosovës do të mbajë dy seanca në këtë javë. Kështu ka bërë të ditur para mediave, shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri te [...]
1 2 3 222 30 / 6634 POSTS