Category: Opinione

1 2 30 / 32 POSTS
Shkruan: Teuta Fazliu Edhe unë viktima e rradhës për pasivizimin e adresës në komunën e Bujanocit (Serbi) ! Postieri solli një letër që vinte ng [...]
Shkruan: Safet Gërxhaliu Derisa në Kosovë lufta për pushtet dhe jo për shtet është e pa skrupullt dhe brutale, ndërsa për ekonomi dhe qytetar nuk [...]
Shkruan: Arianit Bytyçi, arkitekt Institucionet e Kosovës me gjithë qindra e mijëra dëshmi të argumentuara për masakrat, për mbijetesën dhe sakrif [...]
Infermeria një profesion mjaft human por edhe shumë i rëndësishem në hallken e sistemit shëndetësor, tani në këtë kohë pandemie vlerat e profesionit [...]
Mjekët shqiptarë nga Shqipëria e Kosova çdo ditë e më shumë po synojnë vendet e Evropës, ku vendin e parë e mban Gjermania me rreth 1 mijë mjekë nga [...]
Zyra e përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Maja Kocijançiç, i është përgjigjur përmes twitterit letrës së presidentit [...]
Shkruan: Emin Azemi Edhe Albin Kurti, edhe Vjosa Osmani janë njerëz të shpresës dhe ardhmërisë, njerëz të punës e vizionit… që i nevojiten më së [...]
Shkruan: Safet Gërxhaliu Kanë kaluar vite të shumta pas luftës në Kosovë dhe tani kremtohet 20 vjetori i lirisë, por Kosova nuk ka qenë në pozitë [...]
Kryetari i Komunës së Prishtinës dhe PSD-së, Shpend Ahmeti, e ka filluar ditën e tij me një padi në Gjykatën Themelore të Prishtinës Ai ka paditur is [...]
Pasi ja zhvleftësoi me shpejtësi edhe ato vlera dhe pikë që mund të kishte “djaloshi Caka nga Kosova”, duke e trajtuar si një fëmijë të marrë përdore [...]
Letra apel e plot 30 shkrimtarëve Evropianë (mes të cilëve edhe Ismail Kadare) që bëjnë thirrje për shpëtimin e një Evrope që po merr flakë, mund të i [...]
Shkruan: Arbër Jashari Në mos i pari, i dyti gjithë ma bënë “like”. Atë natë, as i pari, as i dyti, as i treti as hiq. Më gjasë ishte hera e parë q [...]
Për më tepër se tre vite kemi dëgjuar shumë politikanë tek premtojne se demarkacioni me Malin e Zi ishte kushti i fundit për heqjen e vizave, dhe posa [...]
Agjencia gjermane e lajmeve, Deutsche Welle, i ka kushtuar një artikull të gjatë vendimit për transformimin e FSK-së në Ushtri, duke thënë se Shtetet [...]
Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se masa mbrojtëse prej 10 për qind e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet e importuara nga Serbia [...]
Shkruan: Hekuran Murati Qeveria e Kosovës planifikon të shpërblejë me 84 milionë euro kompaninë Limak në një proces jotransparent e favorizues për nj [...]
Shkruan: Robert Muharremi Qytetarët, të lënë në baltë nga Qeveria dhe nga Kuvendi i Kosovës, u janë drejtuar gjykatave të vendit për të kërkuar dre [...]
Shkruan: Mehmet Kraja Nuk kam asnjë llogari të pambyllur me këtë vend, as politike, as patriotike, as kulturore, as letrare. Nuk kam as nxitje inte [...]
Shkruan: Agron Halitaj Më 1913, derisa Fuqitë e Mëdha ende nuk kishin vendosur përfundimisht për ta dërguar Wilhelm Wied-in monark në Shqipëri, dik [...]
Mësime të nxjerra nga fuqizimi i liderëve në shtete të dobëta. Rreziku më i madh për pluralizmin është në demokracitë e reja, ku kontrollet dhe balanc [...]
Nga: Milos Ciric Kur dy lojtarë zviceranë, prindërit e të cilëve janë larguar nga Kosova, bënë simbolin e shqiponjës pasi shënuan kundër Serbisë, k [...]
Nga: Blerina Hoxha Kombinimi i bujqësisë me turizmin po shndërrohet në një model të suksesshëm biznesi për zonat rurale. Fermat-restorant ose bizne [...]
Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (DSS) Milosh Jovanoviq mendon se për Serbinë “konflikti i ngrirë tash për tash është “e vetmja “zgjidhje e m [...]
Vetëm një ditë pasi që u miratua në Kuvend marrëveshja për demarkacion me Malin e Zi, përfaqësuesit e vendeve të BE-së kanë ndryshuar retorikën. Ta [...]
Shkruan: Ylli Përmeti Kur komunistët shqiptarë erdhën në faqet e historisë, paralelisht, në Perëndim, ishin zhvilluar principet sistemike keinsiane [...]
Se profesioni i gazetarisë është katandisur si mos më keq, e dëshmon fakti që më shumë staf ka në ekipet e PR-it të politikanëve sesa nëpër disa medie [...]
Shkruan: Enver Hasani As edhe një rëndësi më nuk kanë gabimet lidhur me demarkacionin, qofshin ato procedurale e metodologjike apo substanciale dhe [...]
Edhepse e "përforcuar" me raportin e komisionit Bulliqi dhe me marrëveshjen e mirëkuptimit në mes të dy presidentëve, tentativa për ta ratifikuar marr [...]
Në një shkrim autorial të botuar sot në portalin e Këshillit të Evropës për marrëdhënie ndërkombëtare ecfr.eu, ish ministri i jashtëm suedez dhe njohj [...]
Ne jetojmë në një rajon, që prodhon histori më shumë se ç’është në gjendje të konsumojë,” por dita e sotme mund të quhet historike. Komisioni Evropian [...]
1 2 30 / 32 POSTS