Category: Koronavirusi

1 2 3 26 30 / 771 POSTS
Qeveria e Kosovës ka miratuar lehtësimin e masave anti-Covid. Me këtë rast është zgjatur orari i mbajtjes së dasmave, e ahengjeve tjera deri në or [...]
Shifrat e variantit Delta të Covid-19 ngjallin frikë në Evropë. Kjo po detyron vende të shumta që të bëjnë një hap prapa në rifitimin e lirive për të [...]
79 pacientë të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë të shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshm [...]
Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në Kosovë janë vaksinuar 7 mijë e 361 persona kundër COVID-19. Nga kjo ministri ë [...]
Javën e ardhshme pritet të mbërrijë kontingjenti i parë me dozat e vaksinave të cilat janë blerë nga Qeveria e Kosovës. Ndonëse numri i vaksinave [...]
Varianti Delta i koronavirusit po shqetëson Evropën. Në samitin e fundit të BE, si kancelare e Gjermanisë, Angela Merkel paralajmëroi se kontinenti I [...]
Infektologu Arben Vishaj është emëruar ushtrues i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive në Qendrën Klinike dhe Universitare të Kosovës. Lajmi [...]
Ministria e Shëndetësë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 10 raste të reja me COVID-19, pas testimit të rreth 2 mijë mostrave. “Ng [...]
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 5  raste të reja të infektuara [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se është konfirmuar një rast me variantin afrikan të COVID-19. Përmes një komunikate drejtuar me [...]
Ministria e Shëndetësisë ka ftuar personelin shëndetësorë i cili më 5 maj të këtij viti është vaksinuar me dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, [...]
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, para komisionit për Shëndetësi në Kuvend të Kosovës ka thënë se deri në fund të vitit pritet që vendi të siguro [...]
Në 24 orët e fundit në Kosovë nuk është raportuar asnjë viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar 5 raste të reja të infektuara me k [...]
Qeveria e Kosovës ka miratuar me shumicë votash masat e reja anti Covid19. Në kuadër të masave të reja do të heqet ora policore dhe do të zgjatet [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fund të mbledhjes së qeverisë së Kosovës ka bërë të ditur se janë përmbyllur negociatat për blerjen e vaksinav [...]
Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Banka Zhvillimore e Këshillit të Evropës (BZhKE) nënshkruan sot marrëveshjen e amendamentimit numër [...]
Sot deri në mesditë në gjithë Kosovën janë vaksinuar 400 qytetarë mbi moshën 65 vjeçare. Ndërsa në që nga fillimi i procesit të vaksinimit kundër COV [...]
Sot, Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, së bashku me Ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi kanë mbajtur një takim virtual [...]
Projekti për Ndihmë Humanitare (HAP) i financuar nga BE dhe i implementuar nga UNDP do të fuqizoj Qendrat për Punë Sociale në tërë Kosovën me 40 [...]
Të mërkurën ministri i Shëndetësisë Arben Vitia do të mbajë një takim virtual me kryetarët e komunave. Express ka mësuar nga burime të saja se në [...]
Parlamenti Evropian dhe Këshilli i BE-së kanë arritur marrëveshje për krijimin e certifikatave digjitale për qytetarët e BE-së, që nga korriku do të [...]
I pari i ShSUK-së, Valbon Krasniqi ka emëruar sot ushtruesit e detyrës në pozitat e drejtorëve të përgjithshëm në dy spitale rajonale, në atë të Gjil [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar se është ekzekutuar pagesa për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë ng [...]
Kosova është furnizuar me 38 mijë e 400 doza të vaksinës Anti-COVID nga COVAX. Kjo është bërë e ditur nga programi i UNICEF’it në Kosovë. &nbsp [...]
Të dielën janë bërë dy javë prej kur Qeveria ka miratuar masat e reja anti-Covid. Atë ditë u shfuqizua vendimi për mbylljen e pjesshme të gastronomis [...]
Sot në Kosovë pritet që të arrijnë 4680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer. Këto vaksina janë pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaks [...]
Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 4 viktima si pasojë e virusit COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 101 raste të [...]
Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia e ka nënshkruar Udhëzimin Administrativ për vaksinat anti-Covid. Sipas këtij dokumenti, vaksinat duhet të kenë mi [...]
Austria tha të martën se po planifikon të ndajë 651.000 doza të vaksinës së kompanive “Pfizer” dhe “BioNTech” për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndi [...]
Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marr vakinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare“D [...]
1 2 3 26 30 / 771 POSTS