Category: Ekonomi

1 2 3 72 30 / 2147 POSTS
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka shpalosur sot në Qeverinë e Kosovës planin qeverisës 2021-2025. Një prej pikave të programit [...]
Është lansuar përditësimi i platformës “EDI” të Administratës Tatimore të Kosovës(ATK) për deklarimin dhe pranimin elektronik të pasqyrave financiare [...]
Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar të gjitha bizneset që kanë pasur rënie të ndjeshme në të hyra për shkak të masave anti-Covid-10, se tashm [...]
Nën udhëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati është mbajtur sot takimi i radhës i Komisionit të Granteve, ku u diskut [...]
Ministria e Punës, Financave dhe Tranfereve ka dal me një sqarim për arsyen se pse dje u publikua lista me 50 bizneset që kanë përfituar më së shumti [...]
Dje gjatë ditës Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati ka publikuar listën e 50 bizneseve që kanë përfituar më së shumti nga 60 m [...]
Dy tenderë të planifikuar për një vlerë të përbashkët prej një milion eurove të Ministrisë së Punës, janë anuluar sot nga Ministria e Financave, Punë [...]
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se është takuar me Ministrin e Financave, Hekuran Muratin, me të cilin janë dakorduar [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar sot se Kosova po kalon në një situatë emergjente me pandeminë COVID-19, ku [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, dhe ai i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të dalin sot në një konferencë për media. Konf [...]
18 persona janë vënë në pranga pas një operacioni nga Prokuroria Speciale dhe Policia e Kosovës. Ata dyshohet se kanë joshur dhe mashtruar qytetarët [...]
Drejtoria e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Policinë e Kosovës ka arrestuar dy ish-drejtorë të Telekomit nën dyshimet për keqpërdorim të detyrë [...]
Fondi i Kursimeve Pensionale ka njoftuar të gjithë kontribuesit që s’kanë aplikuar ende për tërheqjen e 10 përqindëshit, se kanë afat të aplikojnë ve [...]
Ministria e Infrastrukturës ka anuluar një tender të hapur rreth një muaj më parë, gjatë periudhës së qeverisë Hoti. Tenderi për servisimin, mirëm [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati zhvilloi sot takim virtual me FMN-në ku u diskutua për rritjen e bashkëpunumit ndërmjet dy [...]
Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se në bazë të vendimit të Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve Publike në krye me Hekuran Murat [...]
Mes marsit dhe fillimit të nëntorit të vitit 2020, 23 për qind e ndërmarrjeve kanë larguar punëtorë nga puna. Rrjedhimisht, rreth 29 mijë punëtorë [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati pranoi zyrtarisht detyrën e ministrit Ministri në detyrë i Financave Agim Krasniqi. G [...]
Minatorët e Stan Tërgut dhe ata të Artanës, kanë hyrë sot në grevë për shkak që nuk janë paguar për punën që kanë bërë gjatë muajit janar dhe shkurt. [...]
Ambasada e Zvicrës në Kosovë dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale kanë nënshkruar një marrëveshje të re për t’i përmirësuar perspektivat e pu [...]
Afër 30 mijë puntorë që humbën punën gjatë pandemisë, mund të mos marrin 300 eurot që iu premtuan. Ky ishte kushtëzimi i Partisë Demokratike të Ko [...]
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka thënë se për projektin e autostradës që del nga marrëveshja me Serbinë e nënshkruar në SHBA, kanë apliku [...]
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar ndarjet buxhetore për projektligjin për Buxhetin e vitit 2021. Pas një debati të ashpër mbi ndarjet [...]
Kuvendi i Kosovës ka njoftuar se të hënën në orën 11:00 do të mbahet seancë e jashtëzakonshme. Në këtë seancë pritet të votohet Projektligji mbi n [...]
Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës ka njoftuar se sot fillon ekzekutimi i pagesave për përfituesit e 10%. Kjo është bërë e ditur në një njofti [...]
Sot është mbajtur mbledhja e 50-të e Qeverisë së Kosovës. Në këtë mbledhje janë marrë disa vendime. Për të njëjtat ka njoftuar kryeministria pë [...]
Në disa media sot është raportuar se qytetarët do të mund t’i marrin nga sot paratë e Trustit. Megjithatë, një gjë e tillë është mohuar nga Fondi [...]
Në Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë pritet të dëshmojnë edhe katër ndërkombëtarë të cilët kanë punuar në Agj [...]
Deklarimi i anëtarit të Bordit të Drejtorëve në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, Hajzer Salihu, se kjo agjenci nuk bën harxhime luksi, në prezanti [...]
Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike ka shqyrtuar raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare 2019 për Postën e Kosovës. Arta Ba [...]
1 2 3 72 30 / 2147 POSTS