Author: Ekonomia Sot

1 367 368 369 370 11070 / 11073 POSTS
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur poshtë çdo mundësi të ndarjes së Kosovës apo të shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë. [...]
Ministria e Drejtësisë (MD) ka reaguar ndaj rekomandimeve të miratuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës për aktivistët e dënuar të Lëvizjes Vetëvend [...]
Agim Binaku ishte emër nga më të shquarit të gazetarisë sportive në Kosovë dhe më gjerë. Me pikëllim ju njoftojmë se u nda nga jeta kolegu ynë Agim B [...]
Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 40 vota për, 10 kundër dhe 13 abstenime kanë miratuar rekomandimet e  Vetëvendosjes që kanë të bëjnë me dënimin e a [...]
Ne jetojmë në një rajon, që prodhon histori më shumë se ç’është në gjendje të konsumojë,” por dita e sotme mund të quhet historike. Komisioni Evropian [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti tha të premten Demarkacioni duhet të procedohet sa më shpejtë në Kuvendin [...]
Ekipi olimpik i Kosovës ka defiluar në ceremoninë hapëse të lojërave olimpike dimërore PyeongChang 2018 që fillojë në Korenë e Jugut. Ceremonia hap [...]
Nga:Hekuran Murati Republika e Kosovës, do t’ia paguajë Contour Global-it: të gjitha shpenzimet, plus këstet e kredisë, plus kamatën, plus fitimin, [...]
Rexhep Qosja Më në fund ndodhi një protestë e rëndësishme. Ishte kjo protestë jo për të marrë pushtet, por për të mënjanuar të këqijat. Ishte kjo [...]
Mishel de Nostredame, që e latinizoi emrin e tij në "Nostradamus", ka bërë disa parashikime ogurzeza për kohën që jetojnë. Astrologu francez ka parash [...]
Një grup arkeologësh izraelitë prezantuan sot një mozaik të rrallë dhe të bukur që daton nga periudha romake, i zbuluar në portin antik të Cezaresë, v [...]
Nipi i diktatorit spanjoll Franko u dënua të enjeten me 30 muaj burg për përplasje të qëllimshme me një makinë të Gardës Civile, gjatë ndjekjes nga fo [...]
Sot ka nisur shpërndarja e disa ikonave të mëdha nëpër qytete për 10 vjetorin e pavarësisë. Ikonat #kosova10, që janë edhe hashtag zyrtar i këtij d [...]
Ambasadorja e Kosovës në Uashington Vlora Çitaku ka takuar në DC, Josh Black në kuadër të festimeve për 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Nëpërm [...]
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përjashtuar opsionin e ndarjes së Kosovës, pas deklarimeve të zyrtarëve serbë. Haradinaj duke folur të e [...]
Në kuadër të aktiviteteve festive, nesër mbi qiellin e Prishtinës do të fluturojnë parashutistë kosovarë me flamuj të Kosovës. Federata Aeronautike e [...]
Një ish-ministër socialdemokrat i Financave dhe kryekëshilltar i qeverisë rumune, Darius Valcov u dënua me tetë vjet burg në instancën e parë për marr [...]
Dera e aeroplanit nigerian ra menjëherë pas uljes në Abuja, duke shkaktuar panik në mesin e udhëtarëve. Për fatin e mirë të rreth 120 pasagjerëve, ae [...]
Freemasonët kanë vendosur reklama të plota në disa gazeta kombëtare të Britanisë duke kërkuar dhënien fund të diskriminimit kundër anëtarëve të tyre. [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka bërë thirrje opozitës që të jetë e pa kompromis në rolin e tyre, duke shtuar se ata janë ndihmesë për q [...]
Valdrin Lluka, ministër i Zhvillimit Ekonomik Të nderuar qytetarë, Ashtu siç kemi premtuar si Ministri e Zhvillimit Ekonomik, po fillojmë të shp [...]
Shqipëria është vendi i tretë më konsumin më të ulët të energjisë në Evropë. Madje, ka konsum më të ulët edhe se vende me një popullsi më të vogël, si [...]
Çmimet e naftës po qëndrojnë në rënie edhe në sesionin e sotëm, duke prekur njëkohësisht nivelin më të ulët në 6 javët e fundit. Të dhënat e publikuar [...]
Banka e Shqipërisë (BSH) miratoi një paketë masash ligjore, të cilat synojnë të ulin përdorimin e euros në ekonominë shqiptare. “Procesi i deeuroiz [...]
Rreth 1.7 miliardë euro është shuma e mjeteve të rreth 600 mijë kontribut-paguesve, që i menaxhon Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës. Por, kët [...]
Njohjet e reja dhe rrumbullakimi i subjektivitetit ndërkombëtar me anëtarësimin në Kombet e Bashkuara, mbeten sfidat kryesore për Kosovën, edhe 10 vje [...]
Partia opozitare Demokratike e Serbisë, DSS, ka kumtuar sot se, pas dhjetë vjetësh, pohimi i saj se procesi i hyrjes së Serbisë në BE është i pandarë [...]
Presidenti amerikan Donald Trump ka hedhur idenë që në Uashington të zhvillohet një paradë ushtarake në Ditën e Pavarësisë, më 4 korrik, sikurse franc [...]
Teoria kryesore për mënyrën sesi u zhdukën dinozaurët nga Toka është ajo që fajëson për këtë një asteroid që goditi shtëpinë tonë 65 milionë vite më p [...]
Gjiganti teknologjik Apple ka shitur më pak telefona në tre muajt e fundit të vitit 2017, në krahasim me një vit më herët, por çmimi më i lartë ka kom [...]
1 367 368 369 370 11070 / 11073 POSTS