Author: Ekonomia Sot

1 2 3 4 5 369 90 / 11052 POSTS
Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere me shumicë votash ka miratuar Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për v [...]
Kirurgu Rifat Latifi është emëruar ministër i Shëndetësisë Këtë e ka bërë të ditur kryeministri Albin Kurti në një konferencë që po mbanë për med [...]
Ambasada Amerikane në Kosovë ka bërë një thirrje rreth raundit të dytë të zgjedhjeve lokale që po mbahen këtë të diel. Përmes një njoftimi në Face [...]
Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi gjatë raportimit në Komisionin për Integrime Evropiane bëri të [...]
Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se vetëm 12 pacientë me Covid-19 janë të hospitalizuar në klinikat për Covid në QKUK dhe [...]
Ka nisur mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë me ambasadorin e Gjermanisë Jörn Rohde. Në këtë mbledhje do të diskutohet lidhur m [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris krahas disa udhëheqësve të tjerë botërorë. Forumi i Paqes [...]
Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se sot është është ekzekutuar pagesa për 2,230 lehona përfituese që kanë aplikuar gj [...]
Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka marrë vendim për rinumërimin e të gjitha fletëvotimeve për kandidatët për Asamble Komunale në komunën e [...]
Ndonëse u shkollua për mjekësi, dashuria e madhe për kujdesin ndaj fëmijëve bëri që Sadete Hajrizi t’ua kushtojë afër 18 vjet të jetës së saj fëmijëv [...]
Për afër 2 muaj që kur u hap aplikimi për Shtesat e Fëmijëve dhe Lehonave, numri i aplikimeve ka arritur afër 92 mijë. Nga 16 shtatori i këtij vit [...]
Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu në takimin e parë të grupit punues për hartimin dhe finalizimin e legjislacionit për procesin e Vettingut në [...]
Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) do të pranoj 100 punëtorë për t’u angazhuar si praktikantë për gjashtë muaj. Kjo gjë është mundësuar pas një [...]
Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla  gjatë raportimit të saj në Komisionin për Integrime Evropiane, ka folur për çështj [...]
Pas shtatë vjetësh është rihapur terminali doganor i Trepçës në Mitrovicë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se në vitin 2014 padrejtës [...]
Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj po raporton në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO. Ndërkohë [...]
Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka njoftuar se furnizimin e rezervave shtetërore me kulturën e grurit, mund ta bëjnë edhe grum [...]
Njësitet Rajonale të Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit më Qenie Njerëzore (DHTQNj), kanë hartuar dhe zbatuar Planin Operativ “identifikimi i fëmijë [...]
Sot në Mbledhjen e 43-të të Qeverisë, me propozimin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, është votuar Buxheti i Republikës së Kosovës pë [...]
Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK), njofton se së fundmi kanë pranuar ankesa lidhur me ngritjen e çmimit të disa produkteve në tregun e Kosovës. [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Qeveria është në anën e prodhuesve. Kurti në një konferencë për media tha se do të ua paguajnë gjy [...]
Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka thënë se deklarata e ish-kryeministrit Isa Mustafa se kur është sulmuar shtëpia e tij nuk ka pas [...]
Zëvendësndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguari për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë të e [...]
Në maj të këtij viti, ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla mori vendim për shkarkimin e 13 ambasadorëve të emëruar politik në disa vende të rëndësish [...]
Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati tha se si ministri kanë përgatitur një sërë masash në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike p [...]
Qeveria e Kosovës në krye me Albin Kurtin sot ka mbajtur mbledhjen e 42-të, ku janë marrë disa vendime të rëndësishme. Në këtë mbledhje janë mirat [...]
Ka ndërruar jetë një zyrtare në vendin e punës në ministrinë e Kulturës. E njëjta dyshohet të ketë pësuar sulm në zemër. Burime të “Indeksonline”, [...]
Qeveria e Kosovës ka marr vendim që t’ua ndajë nga 100 euro shtesë të gjithë pensionistet për muajin nëntor. Ndërsa, për muajin nëntor e dhjetor dyfi [...]
Ministri i Financave, Punёs dhe Transfereve Hekuran Murati sot nё Mbledhjen e 42-tё tё Qeverisё ka propozuar ndarjen e mjeteve financiare pёr mbështe [...]
Mëngjesin e sotëm ka ndodh një aksident trafiku në kyçje të autostradës në Bresje (Fushë Kosovë), në drejtim të Veternikut.  Si pasojë e këtij a [...]
1 2 3 4 5 369 90 / 11052 POSTS