Author: Ekonomia Sot

1 2 3 4 370 60 / 11073 POSTS
Ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier tha se ka nderin që të shërbejë si përfaqësues i presidentit Joe Biden në Kosovë. [...]
Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë të shtunën se 272 pajisjet e kriptovalutave të konfiskuara nga një aksion i Policisë së Kosovës në Lep [...]
Sot në Komunën e Leposaviqit/Mitrovice e Veriut, Njësitet Antikontrabandë të Doganës së Kosovës bazuar në autorizimet ligjore, të përkrahur nga Polic [...]
Një aksident i rëndë ka ndodhur këtë të premte në tunelin e Kalimashit në Kukës, ku si pasojë vdiq një person. Makina tip “Benz”me targa shqiptare [...]
Si pasojë e përplasjes së dy automjeteve është regjistruar një viktimë dhe dyshohet për katër të plagosur “Më datë 07.01.2022, në brendësi të tune [...]
Në Tunelin e Kalimashit, me drejtim Kukës- Tiranë, mjeti me targa shqiptare AB 214 EP, me drejtues Gjino Malci, nga Shkopeti, ka goditur nga mbrapa m [...]
Shtatë persona janë arrestuar në aksionin e sotëm të Prokurorisë së Ferizajt në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, nën dyshimet për dallavere me ndër [...]
Dogana e Kosovës prezantoj raportin e vitit 2021 ku u theksua se viti 2021 përbën rekord në të hyrave e arritura nga Dogana e Kosovës.  Konferenca [...]
Kryeministri Albin Kurti ka uruar qytetarët për festën e Vitit të Ri. Në llogarinë e tij në Facebook, Kurti ka publikuar një foto familjare. “M [...]
Agjencia Tatimore e Kosovës, në kuadër të fushatës me sloganin “Boll ma, lyp me u regjistru”, ka krijuar edhe mundësinë që secili punëtor të konfirmo [...]
Në 24 orët e fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 33 raste të reja të infektuar [...]
Zëdhënësi i doganës Adriatik Stavileci, ka thënë se ky vit ka qenë një prej viteve më të mira që nga themelimi i Doganës së Kosovës, ai tha se janë g [...]
Banka Qendrore e Kosovës(BQK) konsideron se viti 2021 ishte i suksesshëm për vendin, falë kontributit të bashkatdhetarëve, politikave qeverisëse dhe [...]
Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit R.C., (shtetas i Republikës së Shqipërsië) [...]
Gjashtë mijë suedezë e kanë certifikatën e tyre të vaksinimit në trup nëpërmjet një çipi. “France 24” raporton se kjo është bërë nga një kompani, e c [...]
10 persona janë arrestuar në aksionin e Policisë së Kosovës në Komunën e Shtërpcës. Në mesin e të arrestuarve është edhe ish-kryetari i komunës së Sh [...]
Vlera e monedhës turke, lira ra për 5 për qind të hënën kundrejt dollarit amerikan. Rënia e lirës turke vjen një ditë pasi presidenti turk, Recep [...]
Qeveria e Kosovës është pro bërjes së qeseve të plastikës me pagesë, veçse janë në pritje të hulumtimit që Ministria e Mjedisit me ndihmën e GIZ-it k [...]
Ministria e Drejtësisë sot pritet të sqarojë në detaje kërkesën e Danimarkës për marrje me qira të qelive të burgjeve në Kosovë. Telegrafi merr ve [...]
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot zgjedhjet për kryetar të Dragashit, ndërsa Bexhet Xheladini është kryetari i ri. Sipas këtyre rezul [...]
Korporata Energjetike e Kosovës ka njoftuar se është lëshuar në punë njësia B1 e Termocentralit Kosova B dhe, si rrjedhojë, Termokosi ka filluar të f [...]
Aksioni i Policisë së Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore të Gjilanit për luftimin e dukurive ilegale në Karaçevë të Kamenicës është në p [...]
Korporata Energjetike e Kosovës (KEK), ka reaguar për mungesën e ngrohjes në Prishtinë. Në reagim thuhet se kjo ka ndodhur për shkak të një rrjedhje [...]
Mijëra persona marshuan në Stamboll kundër varfërisë në vend si dhe për të kërkuar rritjen e pagës minimale. Turqia është nën valën e një krize të rë [...]
Kamber Bulleshkaj u dënua me 17 vite burgim nga Gjykata Themelore në Pejë, pasi u shpall fajtor për vrasjen e A.D. me tetë plumba, në shtator të viti [...]
Qeveria e Kosovës ka marr sot vendim që mjekët e profesorët që punojnë në institucionet publike të futen në kategorinë e zyrtarëve publik që duhet ta [...]
Dje u publikua dokumenti i ShBA-së mbi sanksionet që ata i kanë bërë personave që lidhen me kriminin e organizuar në veri të vendit. Milan Radojçi [...]
Në mbledhjen inauguruese të Kuvendit të ri Komunal të Komunës së Gjilanit, është betuar kryetari Alban Hyseni. Hyseni është betuar duke thënë se d [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se pasuria e paligjshme në Kosovë është bërë përmes kontratave të korruptuara, duke shtuar se ka pasur f [...]
Organizata Botërore e Shëndetësisë  ka paralajmëruar  qeveritë dhe njerëzit për përhapjen e variantit Omicron, duke theksuar se përhapja e [...]
1 2 3 4 370 60 / 11073 POSTS