Author: Ekonomia Sot

1 2 3 370 30 / 11073 POSTS
Madeleine Albright, gruaja e parë sekretare e shtetit të SHBA-së dhe mike e madhe e shqiptarëve, e cila ndihmoi në drejtimin e politikës së jashtme p [...]
Krimet Ekonomike të Policisë së Kosovës sonte kanë ndërmarrë aksion të inspektimit dhe bastisjes së depos kryesore të zinxhirit të marketeve “Viva Fr [...]
Drejtori i kompanisë “D&D Business Support Center”, Safet Fazliu, ka pritur të martën në takim ish-presidenten e Republikës së Kosovës, njëherit [...]
Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se për shkak të nevojave të FSK-së dhe situatës aktuale ndërkombëtare, është themeluar Fondi i Sigurisë. Kurt [...]
Parlamenti Evropian do ta hedhë në votim pas pak Rezolutën e Agresionit të Rusisë kundër Ukrainës. Në pikën 32 të draft-rezolutës ku i referohet Ball [...]
Ukraina ka 40 ushtarë më pak për të luftuar kundër Rusisë meqë ata i ka të dërguar në Kosovë, në kuadër të KFOR-it, si shtet aleat i NATO-s. Këtë [...]
Ministri i Punëve të Jashtme, Dmytro Kuleba, ka reaguar pasi forcat ruse e kanë vendosur nën kontroll Çernobilin. Kuleba thotë se në vitin 1986, b [...]
Në kohën kur NATO dhe Bashkimi Evropian janë bashkuar për të dënuar pushtimin rus në Ukrainë, pjesëtarë të aleancës kanë thënë për Radion Evropa e Li [...]
NATO ka urdhëruar komandantët e saj ushtarakë të intensifikojnë përgatitjet për të mbrojtur territorin aleat pasi Rusia pushtoi Ukrainën, duke vënë n [...]
Aleanca Ushtarake Veri-Atlantike(NATO) ka lëshuar një deklaratë ku kanë dënuar agresionin rus në Ukrainë dhe sulmet e ushtrisë ruse. Në deklaratë thu [...]
Telekomi i Kosovës ka reaguar pasi Gjykata e Arbitrazhit ka vendosur për herë të dytë në favor të “Dardafon”. Kjo ndërmarrje publike thotë se po p [...]
Kryeministri Albin Kurti ka thënë sot se Kosova është vend i të gjithë qytetarëve ku u garantohen të drejtat dhe liritë. Gjatë fjalimit të tij në [...]
Pak minuta pas mesnate, një zjarr i madh e ka kapluar supermaketin “Viva Fresh Store” në qytetin e Ferizajt. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i P [...]
Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje do të heqin dorë nga kompenzimi i shpenzimeve të udhëtimit. Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza [...]
Prishtinë, shkurt – Zyrtarë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) për herë të parë qëkur është inicuar themelimi i Fondit Sovran nga kryeminist [...]
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se nuk është e mundur të mos ketë as subvencionim, as shtrenjtim e as shkyçje të energjisë elektrik [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka pritur sot në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, raporton Gazeta Ex [...]
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon i është gëzuar përparimit të Kosovës në Indeksin e perceptimit të korrupsionit për [...]
Ambasadori gjerman, Jorn Rohde ka thënë se është lajm i mirë që Kosova ka shënuar progres në luftimin e korrupsionit. Përmes një postimi në Twitte [...]
Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, i ka reaguar ish-kryeministrit Isa Mustafa, i cili të hënën tha se kompania gjermane “Bilfinger” n [...]
Kryeministri i vendit, Albin Kurti, njofton se sot është rikthyer në punë blloku B2 i TC ‘Kosova B’. Kurti ka thënë se me vënien në funksion të kë [...]
Komisioni Zgjedhor i Serbisë ka vendosur që serbët nga Kosova do të mund të votojnë në referendumin e Serbisë në qendrat e votimit në Kurshumli, Novi [...]
Nga 77 deputetë në Kuvend, 76 kanë votuar pro miratimit të rezolutës për moslejimin e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë, asnjë votë kundër [...]
Martin Shkreli, ish-drejtuesi i firmës së barnave, ‘Pharma Bro’, që ndikoi në rritjen dramatike të çmimit të një ilaçi që shpëton jetën, është përjas [...]
Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se është realizuar pagesa e pensioneve për 293 mijë e 347 përfitues. Murati ka shkruar se ndrysh [...]
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka hedhur poshtë krahasimet midis ndërhyrjes së kësaj Aleance në Kosovë më 1999 dhe situatës akt [...]
Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë, ka reaguar pasi Këshilli Prokurorial i Kosovës ka shpallur konkurs për pozitën e Kryeprokurorit të Shtetit. [...]
Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se për vetëm 12 ditë janë raportuar 88 raste denoncuese, përmes aplikacionit elektronik për verifikimin e [...]
Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka njoftuar se krahas rritjes së pensioneve në 100 euro, ato nuk do të jepen më në javën [...]
Qeveria e Kosovës në mbledhjen që po mbahet ka miratuar propozim-vendimin e Ministrisë së Financave për rritjen e shumës së skemave pensionale për ka [...]
1 2 3 370 30 / 11073 POSTS