Arrestohen 17 persona nga një grup kriminal që ka lidhje të vjetër me UÇK-në: Merreshin me trafik armësh dhe migrantësh

Arrestohen 17 persona nga një grup kriminal që ka lidhje të vjetër me UÇK-në: Merreshin me trafik armësh dhe migrantësh

Janë arrestuar 17 anëtarë të një organizate kriminale që ka lidhje me Cosa Nostran dhe një grup shqiptarësh që kanë lidhje të vjetra me UÇK-në, shkruan media italiane Tgcom24, njofton Klan Kosova.

Tgcom24 shkruan gjithashtu se grupi ka lidhje me xhihadistët.

Policia në Palermo aksionin e ka realizuar në qytete të ndryshme italiane.

Organizata thuhet të jetë një rrjet ndërkombëtar që merren me trafikimin e migrantëve, armëve, gurëve të çmuar, arit dhe parave.

Ky grup organizonte trafikimin e migrantëve nëpër rrugët e Ballkanit dhe përmes Italisë dërgonte njerëz në Zvicër dhe shtete të tjera në Europë.

Organizata me bazë në Palermo ka degë që funksionojnë edhe në Provincën e Sondrios, Como, Pordenone dhe Sirenë.

Gjithashtu në Zvicër, Gjermani, Maqedoni dhe Kosovë, shkruan Tgcom24

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0