112 ditë prej ditës së zgjedhjeve, VV e LDK ende pa marrëveshje

112 ditë prej ditës së zgjedhjeve, VV e LDK ende pa marrëveshje

Gati katër muaj po bëhen prej se LDK e VV po bisedojnë për marrëveshje koalicioni. Por, s’po merren vesh si të ndahen pozitat shtetërore. Dy ditë më parë, Albin Kurti kishte shkuar në rançin e Isa Mustafës në Prapashticë. As aty s’pati ndonjë rezultat. Më herët partitë ishin takuar në hotel dhe në zyrat e Parlamentit.

Zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike s’kanë folur nëse do të ketë takime sot në Parlament, hotel apo në rançin e Isa Mustafës.

Ndërkohë, kanë kaluar 112 ditë prej kur u mbajtën zgjedhjet dhe Vetëvendosje doli fituese. Një muaj kanë kaluar prej se është votuar Kryetari i Kuvendit dhe është hapur mundësia e votimit për Qeverinë e Kosovës.

Lideri i VV’së, Albin Kurti, të premten mbrëma, ka shkuar në rançin e Isa Mustafës në Prapashticë. Por, edhe aty s’ka arritur të bëjë marrëveshje. S’kanë dhënë asnjë detaj të këtij takimi për dallim prej herëve tjera kur Kurti publikonte edhe video pas takimeve me zyrtarët e LDK’së.

Deri më tash VV dhe LDK kanë dështuar ta arrijnë marrëveshje shkaku i mospajtimeve për të ndarë pozitat shtetërore. Tash janë bllokuar te pozita e Kryetarit të Kuvendit që e ka marrë Vetëvendosje në

Prej gjashtë muajsh, Kosova vazhdon të funksionojë me Qeveri në dorëheqje.

Albin Kurti dhe Isa Mustafa ishin takuar një ditë pasi kishin përfunduar zgjedhjet e 6 tetorit. Kishin thënë se koalicioni do të arrihej më së largu 72 orë pasi të certifikoheshin zgjedhjet. Tash, kur më 26 dhjetor është votuar Kryetari i Parlamentit, Vetëvendosje po refuzon të kthehet prapa dhe të shkarkojë ose detyrojë të japë dorëheqje njeriun që i kishte qëndruar Kurtit afër edhe kur pjesa më e madhe e njerëzve të partisë ia kthyen shpinën.

Kurti ka thënë se Glauk Konjufca s’është Kadri Veseli për ta shkarkuar kur dy liderë partish merren vesh

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0