10 raste të reja me koronavirus në Kosovë, tre të shëruar

10 raste të reja me koronavirus në Kosovë, tre të shëruar

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar se gjatë ditës së sotme janë testuar gjithsej 137 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore.

Nga to, me SARS-CoV-2, pozitivë janë diagnostikuar gjithsej dhjetë raste, kurse tre pacientë janë shëruar plotësisht.

“Rastet pozitive janë raste kontakti, dy (2) raste me vendbanim në Prishtinë, dy (2) raste nga komuna e Vitisë (sipas vendbanimit një (1) rast Smirë dhe një (1) rast Skifteraj) dhe me nga një (1) rast vendbanimet: Talinovc-Ferizaj, Hodonovc-Kamenicë, Burojë-Skenderaj, Suharekë, Gjakovë dhe Zveçan”, ka thënë IKSHPK.

IKSHPK thotë se po sot “janë shëruar edhe tre (3) pacientë, bazuar në rekomandimet e OBSH-së ku dy mostra rezultojnë negative me së paku një ditë distancë kohore. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej gjashtëdhjetë e gjashtë (66)”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0