Zgjedhjet e parakohshme, opsion real apo jo

Zgjedhjet e parakohshme, opsion real apo jo

Zgjedhjet e parakohshme po shihen nga partitë më të mëdha opozitare, jo vetëm si opsion për realizimin e ambicieve të tyre për të marrë pushtetin, por edhe për rritjen e efikasitetit dhe vendimmarrjes në institucionet e Kosovës.

Ndërkohë që koalicioni aktual qeverisës, me gjithë mospajtimet e brendshme rreth disa çështjeve, po e vazhdon punën duke mos i marrë parasysh zgjedhjet e parakohshme si opsion.

Të dy taborët politikë, i japin arsyet e veta pse e mbështesin njërin apo tjetrin opsion.

Ndërkaq, analistët politikë thonë se mungesa e një konsensusi për dialogun politik me Serbinë si mosmarrëveshjet politike në vend, siç është rasti me taksën doganore për të cilën spektri politik është i ndarë në mendime, nëse duhet pezulluar apo jo, mund ta çojnë vendin drejt zgjedhjeve.

Opsioni i zgjedhjeve, për Partinë Demokratike të Kosovës shihet si i panevojshëm dhe më shumë ikje nga proceset aktuale politike.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti, tha për Radion Evropa e Lirë, se të gjithë ata të cilët frikësohen t’i marrin përgjegjësitë e tyre për fatin e Kosovës, për dialogun dhe proceset integruese, qofshin në pushtet apo opozitë, kërkojnë të gjejnë strehë në një proces të ri zgjedhor, i cili sipas tij, është i kushtueshëm dhe nuk mund të sjellë qartësi.

Ndërkaq, nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deputeti Blerim Kuçi, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thotë se Qeveria aktuale ka bërë dhe po bën, siç thotë ai, punë të jashtëzakonshme. Përveç se janë të kushtueshme zgjedhjet, nënvizon Kuçi, do të pengonin apo ndërprisnin edhe shumë projekte që janë në zhvillim e sipër.

Dy partitë më të mëdha opozitare në Kosovë, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje thonë se Qeveria aktuale, e udhëhequr nga kryeministri Ramush Haradinaj, nuk po arrin t’i përmbushë premtimet e dhëna dhe se sipas tyre, kjo Qeveri nuk ka më as legjitimitet.

Përfaqësues të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë thënë se te udhëheqësit shtetërorë nuk ekziston një unitet sa i përket dialogut me Serbinë dhe barrierave ndaj produkteve serbe.

Sipas LDK-së, Kosova po përballet me keq-qeverisje dhe dështim në planin e euro- integrimeve.

Kurse, deputetja Arbëria Nagavci nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje tha për Radion Evropa e Lirë, se zgjidhja e vetme që të dilet nga gjendja e tanishme janë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Artikullin e plotë mund ta lexoni në Radion Evropa e Lirë.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0