Thaçi zbulon detaje nga takimi me emisarin e Trumpit në Gjermani

Thaçi zbulon detaje nga takimi me emisarin e Trumpit në Gjermani

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar në Munih me të Dërguarin Special të SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Thaçi ka treguar se me Grenell ka biseduar për arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë, e cila sipas tij do i sjellë Kosovës anëtarësimin në Organizaten e Kombeve të Bashkuara dhe njohje reciproke.

“Gjithmonë kënaqësi të takohem me të Dërguarin Special Richard Grenell”, ka thënë Thaçi për takimin.

“Diskutuam për dialogun me Kosovën dhe Serbinë, dhe hapat e ardhshëm drejt arritjes së marrëveshjes finale për njohje dhe anëtarësi në Kombe të Bashkuara. Falënderues për dinamikën e re që ai ka sjellë në proces dhe vendosmërinë e tij për paqe dhe përparim dhe rajon”, shton presidenti.

Ndryshe, më herët Grenell është takuar edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Vuçiq tregoi se në takim u fol për largimin e taksës si kusht për kthmin e Serbisë në negociata. /Express/

Hashim Thaçi@HashimThaciRKS

Always a pleasure to meet w/ SE @RichardGrenell. Discussed dialogue b/w Kosovo & Serbia, and next steps twds. reaching a final agreement for recognition & UN membership. Grateful for the new dynamic he brought to the process and his dedication to peace & prosperity in the region

View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter

1479:33 PM – Feb 13, 2020Twitter Ads info and privacy62 people are talking about this

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: