Tag: Ushtria e Kosoves

1 2 3 4 90 / 93 POSTS
Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë se kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka të drejtë kur thotë se Amerika mbështet [...]
Është një nga aleatët më të mëdhenj që ka Kosova për shumë vite. Por, megjithëse i qëndruan vendit afër në proceset më të rëndësishme, në rastin e nis [...]
Procesi i formimit të ushtrisë së Kosovës nuk ka kthim mbrapa, pasi është projektuar në koordinim me miqtë ndërkombëtarë dhe pavarësisht kundërshtimev [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ritheksuar se nuk ka asnjë dilemë rreth votimit të tri projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigur [...]
Ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë sot se evoluimi i FSK-së në Forca të Armatosura është hap pozitiv dhe është mëse e natyrs [...]
Projektligjet, të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, do të votohen më 14 dhjetor në Kuvendin [...]
Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot ka telefonuar kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe presidentin e Serbisë, A [...]
Ditë më parë Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që në seancën e 14 dhjetorit të votohen projektligjet për FSK-në. Projektligjet për FSK-në pri [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media për të dhënë detaje për bisedën telefonike që ka pasur me Sekretarin e Përgjithshëm [...]
Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar dje se transformimi i FSK-së në ushtri po ndodh në kohë të papërshtatshme dhe kjo mund [...]
Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani, ka folur pas deklarimeve që sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë p [...]
Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë ka reaguar pas planit të Qeverisë së Kosovës për formimin e ushtrisë. Plani i Prishtinës për formimin e ushtri [...]
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar Prishtinën zyrtare se do të përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transform [...]
Më 14 dhjetor, Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë parlamentare ku do të votohen projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në [...]
Në kuadër të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë edhe 274 pjesëtare femra, të cilat mbajnë të veshur uniformën dhe përballen me sfidat dhe situatat e v [...]
Tre ligjet përfundimtare që e mundësojnë transformimin e FSK-së në “ushtri” pritet të kalojnë në parlament javën e dytë të dhjetorit. Por Aleksandër V [...]
Ka disa gjëra që thjesht nuk mund t`i tolerojmë në çështjen e Kosovës, tha sot presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Sipas tij, lajmi kryesor është se di [...]
Komisioni për Buxhet dhe Financa gjatë ditës së premte me vota unanime ka miratuar projektligjet për FSK-në me ç’rast në këtë takim u tha se Ushtria e [...]
Të hënën do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. Në komunikatën për media bëhet e ditur se në rend dite të kësaj mbledhjeje janë pik [...]
Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Rrustem Berisha, ka bërë me dije se janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për ta shënuar Ditën e [...]
Kryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e FSK-së, Haxhi Shala, ka bërë të ditur se shqyrtimi i pakos së tri projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në u [...]
Një zyrtar i NATO-s në një konferencë në Beograd tha se NATO nuk është kundër ushtrisë së Kosovës. Robert Pszczel nga Divizioni i Diplomacisë Publi [...]
Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës , Rrustem Berisha, ka prezantuar para deputetëve Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. Ai ka thënë se [...]
Kuvendi i Kosovës do të procedojë ligjin për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, por pa ia ndryshuar asaj emërtimin. Ky ndrys [...]
Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë plenare me 46 pika të rendit të ditës, e në mesin e tyre edhe shqyrtimi i Projektligjit për FSK-në. Përmes [...]
Kryesia e Kuvendit të Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka caktuar seancën e radhës për ditën e enjte. Në rendin e ditës janë 44 pika, ku në m [...]
Delegacioni i MFSK/FSK-së, gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, realizoi takime dypalëshe lidhur me avancimin e marrëdhënieve Kos [...]
Kryetari i Komisionit për Siguri dhe Punë të Brendshme, Haxhi Shala, ka thënë se para se projektligjin për transformimin ne FSK’së të procedohet në Ku [...]
Një pako prej tri projektligjeve për Forcën e Sigurisë së Kosovës është miratuar në Qeveri për t’iu proceduar Kuvendit për miratim. Një tentativë e ti [...]
Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Rrustem Berisha, e ka quajtur lajm të mirë miratimin e pakos së projektligjeve nga ana e Qeverisë, që [...]
1 2 3 4 90 / 93 POSTS