Tag: Ushtria e Kosoves

1 2 3 4 60 / 93 POSTS
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova po hyn si e fundit në rreshtin e ushtrive të botës, dhe ishte koha që ta kishte rreshtin e [...]
Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni me fillim të seancës së Kuvendit të Kosovës e cila ishte planifikuar të mbahet për miratimin e P [...]
Afrim Zabeli, piloti i parë i Ushtrisë së Kosovës, është deklaruar për herë të parë përmes llogarisë së tij zyrtare në facebook për të ndarë dedikimin [...]
Edhe gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times”, ka raportuar sot për krijimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës. “Kuvendi i Kosovës voton [...]
Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, gjatë një interviste ekskluzive për gazetën “Zëri”, ka deklaruar se Forca e Sigurisë në të a [...]
Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka uruar themelimin e ushtrisë së Kosovës duke thënë se është vendimi më i rëndësishëm pas shpalljes së pavar [...]
Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar projektligjin e tretë për transformimin e FSK-së në ushtri. Projektligjin për Shërbim në FSK, është vot [...]
Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës, është votuar sot në lexim të dytë nga 107 deputetë. Të gjitha votat kanë qenë pro, ndërsa asnjë depute [...]
Në Kuvendin e Kosovës është votuar në lexim të dytë Projektligjin për transformimin e Ministrisë së FSK-së në Ministri të Mbrojtjes, raporton Gazeta E [...]
Në hapje të seancës parlamentare për formimin e Ushtrisë së Kosovës, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka ftuar të gjithë pranishmit për një minutë nd [...]
Nesër në Kuvendin e Kosovës pritet të votohet pakoja e projektligjeve për transofrmimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Klan Kosova ka gje [...]
Forcës së Sigurisë së Kosovës sot i është shtuar piloti i parë më diplomë. Një ditë para se FSK të bëhët edhe zyrtarisht ushtria e Kosovës, nëntogeri [...]
Presidenti Hashim Thaçi, nga kazerma “Adem Jashari”, një ditë para se të miratohen projektligjeve që mundësojnë formimin e ushtrisë, ka uruar të gjith [...]
Kuvendi i Kosovës pritet që të premten të votojë projektligjet për transformimin e FSK-së në Ushtri. Dhe për këtë ngjarje tanimë janë duke raportuar [...]
Zvëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani, ka bërë të ditur se më 14 dhjetor veç kalimit të ligjeve për ushtrinë Kosova do të bëhet edhe me pilotin e [...]
Pavarësisht kundërshtimeve nga disa shtete, institucioneve të Kosovës u ka mjaftuar mbështetja që kanë marrë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe s [...]
Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të transformuar Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, është një vendim sovran, dhe ne mbetet ta respekto [...]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës në prag të transformimit të FSK-së në ushtri e ndihmuan këtë forcë me pajisje ushtarake. Megjithatë ndihma me pajisje [...]
Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani, thotë se pas datës 14 dhjetor FSK-ja do të marrë mandat ushtarak dhe mbrojtës dhe do [...]
Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës sot janë takuar ku kanë diskutuar për seancën speciale të transformimit të FSK-së në ushtri. Pë [...]
Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, në emisionin “Interaktiv” të KTV-së, të mbajtur më 18 nëntor të këtij viti, kishte zbuluar p [...]
Prishtina sot është mbushur me flamuj amerikanë. Mësohet se sheshet kryesore, por jo vetëm ata, janë mbushur gjithandej me flamujt e aleatit kryesor [...]
Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) do të pajiset edhe me 27 autoblinda tjera të tipit “HMMWV”. Ditëve të fundit në Forcën e Sigurisë së Kosovës ka [...]
Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama, ka bërë me dije se transformimi i kësaj force po bëhet në koordinim [...]
Seanca plenare e Kuvendit do të mbahet të premten, më 14.12.2018, në orën 10:00, në sallën e Kuvendit. Ndërkaq, ceremonia në Ministrinë e FSK-së do të [...]
Ushtria e Kosovës tashmë po krijohet. Edhe pse shumë vende ndërkombëtare e kanë kundërshtuar si vendim. Por qeveria Kosovare qe e vendosur në krijimin [...]
24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të [...]
Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka thënë disa fjalë për çështjen e shumëpërfolur të themelimit të Ushtrisë së Republikës. [...]
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë, ka përshëndetur votimin e Kuvendit të Kosovës, i cili do t’i hap rrugë krijimit të Forcave të Armatosura. Përmes [...]
Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mbështetur ushtrinë edhe në vitin 2008. “Me 19 mars 2008, Pres [...]
1 2 3 4 60 / 93 POSTS