Tag: Ushtria e Kosoves

1 2 3 4 30 / 93 POSTS
Ambasada e SHBA’së në Kosovë ka publikuar disa pamje të ushtrimeve kundër situatave me koronavirus  nga Garda e Ioëa’s dhe FSK’ja Këto pamje [...]
Ndihmat dhe reagimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës dhënë viktimave pas tërmetit të 26 nëntorit 2019 në Shqipëri, e ka ngritur lartë reputacionin e k [...]
Komanda e Forcave Tokësore e Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjatë muajit dhjetor ka realizuar trajnimin taktik dhe të mbijetesës “Simboli i Ujkut”. [...]
Rreth 150 milionë euro parashihet të kushtojë ndërtimi i Njësisë Ajrore të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe procedurat për të do të bëhen nga Shtete [...]
Forca e Sigurisë së Kosovës sivjet do të shënojë Ditën e Forcës me flamuj e emblema të reja për secilën njësi. Ato janë dekretuar nga presidenti i Ko [...]
Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme që me kapacitetet e tanishme profesionale të japë kontributin e vet përkrah aleatëve në misione paqësore. [...]
Një kontingjent i Forcës së Sigurisë të Kosovës, i përbërë nga oficerë dhe nënoficerë, dy ekipe mjekësore dhe një ekip i Kompanisë për Operacione Civ [...]
Kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj prejse tri projektligjet për formimin e ushtrisë së Kosovës janë votuar në Kuvendin e Kosovës, derisa pak ditë m [...]
Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se Këshilli i Ekspertëve i LDK-së, në punëtorinë [...]
Autoritetet e Prishtinës planifikojnë që me sulm të njësive speciale të Policisë së Kosovës të marrin stabilimentet e Trepçës në veri të Kosovës dhe k [...]
Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama sot ka raportuar para Komisionit për Punë të Brendshme, i cili ka thënë se bashkëpunimi i mirë ka [...]
Deklaratën e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinjaa se “Ushtria e Kosovës do të jetë aty nëse Ushtria e Serbisë vjen te kufiri” , në Serbi është k [...]
Pas miratimit në Kuvend të tri projektligjeve që lidhen me zgjerimin e përgjegjësive të FSK-së, për herë të parë është hapur konkursi për pranimin e u [...]
Deri të mërkurën kanë aplikuar 2.500 persona për t’iu bashkuar FSK’së, raporton T7 Kolona e të rinjve që presin në hyrje të kazermës “Adem Jashari”. [...]
Në 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, FSK-ja është duke parakaluar për herë të parë si ushtri. [...]
Në 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, sot FSK-ja do të parakalojë për herë të parë si ushtri. Parakalimi bëhet në sheshet kryesore të Prishtinës, [...]
Festa për 11-vjetorin e pavarësisë ka mbushur të shtunën sheshet e Prishtinë plot vizitorë. Në mëngjes nga objekti i qeverisë, 7 kopje të deklaratë [...]
Zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani, është shprehur i bindur se Republika e Kosovës do të jetë anëtarja e 31-të e NATO-s. Në këtë interv [...]
Në mbledhjen e fundit të mbajtur nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, ambasadorja e Britanisë së Madhe në këtë Këshill Karen Pierce edhe njëherë ka rith [...]
Admirali i NATO-s, James Foggo, ka takuar sot krerët e shtetit kosovar, Haradinajn, Thaçin e ministrin për kthim dhe komunitete, Dalibor Jevtiç, me të [...]
Sot zhvillohet aksioni humanitar për dhurimin vullnetar të gjakut për nevojat e Qendrës Kombëtare të Kosovës për Transfuzion të Gjakut. Aksioni z [...]
Misioni dhe angazhimi i NATO-s do të vazhdojë të jetë i njëjtë në Republikën e Kosovës, edhe përkundër ndryshimit të misionit të FSK-së dhe shndërrimi [...]
residenti, Hashim Thaçi, ka dekretuar ligjet për ndryshimin e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në praninë e komandantit të FSK-së, gje [...]
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi tha se nesër do t’i nënshkruaj ligjet për Ushtrinë dhe se nesër do zyrtarizohet themelimi i ushtrisë së Kosovës. Th [...]
Komandanti i FSK-së, Gjenerallejtënant, Rrahman Rama, ka mbajtur në Mitrovicë mbajti një ligjeratë me studentët e universitetit “Isa Boletini” Ai [...]
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se krijimi i Ushtrisë së Kosovës është vazhdimësi e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli ka [...]
Ambasadori i Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett ka pritur në takim Komandantin e Komandës së Përbashkët të Forcave Aleate në Napoli, admiralin James F [...]
Përfaqësuesja Britanisë së Madhe tha se tranzicioni i FSK-së ëstë një akt sovran nga një shtet sovran. Këto komente ajo i bëri në mbledhjen urgjente [...]
Pjesëtari i FSK-së, kapiten Bujar Ferizi, shef i Qendrës se Operacioneve në Forcën e Sigurisë së Kosovës, i cili ka përfunduar me sukses trajnimin „Ku [...]
Me kërkesë urgjente nga Serbia dhe Rusia, të hënën mblidhet Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për Ushtrinë e Kosovës, raportojnë mediat e hu [...]
1 2 3 4 30 / 93 POSTS