Tag: trepca

1 2 30 / 42 POSTS
Në kuadër të procesit të privatizimit, i cili ka filluar rreth 16 vjet më parë nga ish-Agjencia Kosovare e Mirëbesimit (AKM), e pasuar nga Agjencia K [...]
Minatorët e Kombinatit metalurgjik Trepça në Kosovë të hënën kanë hyrë grevë. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Gani Osmani nga [...]
Kryetari i Bordit të “Trepçës”, Ardian Syla, në një intervistë për Emisionin “EKONOMI” në “Telegrafi.com”, me gazetarin Lulzim Ahmeti, ka folur për gj [...]
Ministri i MZHE-së, Valdrin Lluka ka thënë se Trepça është regjistruar si shoqëri aksionare. Këtë e ka bërë përmes një postimi në Facebook, të cili [...]
Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionarë në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Be [...]
Edhe pse ligji për Trepçën është miratuar tash e gati tri vjet dhe statuti i miratuar në Kuvendin e Kosovës muaj më parë, Beogradi zyrtar po bëhet pen [...]
Në majën e pushtetit në Beograd po orkestrohej shtypja e Kosovës nëpërmjet imponimit të komunistëve të dëgjueshëm shqiptarë në krye të Krahinës Autono [...]
Sot në Stan Tërg shënohet 30-vjetori i grevës historike të minatorëve. Kjo grevë historike rikujton 20 shkurtin e vitit 1989, ku minatorët u ngujuan [...]
Kombinati metalurgjik “Trepça” aktualisht po përballet me nivel të ulët të prodhimit, vështirësi të mëdha financiare dhe me mosmenaxhim të duhur, bëjn [...]
Rreth 1300 minatorë të kombinatit metalurgjik "Trepça" kanë marrë vetëm 60% të pagës të mërkurën, për shkak të siç thuhet, mungesës së mjeteve të nevo [...]
Sindikata e pavarurur e minatorëve të Trepçës ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së zëdhënëses së Komisionit Europian, Maja Kocijancic që Trpeça do të [...]
Është unifikuar spektri politik në Kosovë në kundërpërgjigjen dhënë ndaj qëndrimit të Bashkimit Evropian (BE) për ta bërë “Trepçën” temë në dialogun m [...]
Me 80 vota për, dy kundër dhe tri vota abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar statutin e “Trepçës” si shoqëri aksionare. Rikujtojmë [...]
Nuk do të jenë vetëm minierat dhe flotacionet që do ta përbëjnë shoqërinë aksionare “Trepça”. Ndryshe nga drafti i parë i Statutit, që ishte miratuar [...]
Kryetari i Sindikatës së Trepçës, Shyqyri Sadiku, e ka konfirmuar për Gazetën Express se brenda minierës së Trepçës kanë mbetur të ngujuar rreth 100 p [...]
Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal ka kthyer prapa projekt-statutin e Trepçës, pas vërejtjeve që d [...]
Lëvizja Vetëvendosje ka dalë në mbështetje të punonjësve shëndetësorë, pasi konsideron se këta të fundit u mashtruan nga Qeveria për rritje të pag [...]
Pas ndërprerjes së grevës së minatorëve të “Trepçës”, për shkak të një marrëveshjeje me ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, situata në min [...]
Ka disa ditë që minatorët e kombinatiti “Trepça”, këtij kombinati kanë hyrë në grevë të përgjithshme, duke kërkuar rritjen e pagave për 20 për qind, s [...]
Minatorët e kombinatit metalurgjik Trepça në Kosovë kanë hyrë në ditën e gjashtë të grevës. Ata thonë se greva do të vazhdojë deri në plotësimin e ku [...]
Një takim i zhvilluar sot në mes Ministrit të Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, kryetarit të Komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, Këshillit grevist të [...]
Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka paralajmëruar se në vitin 2019, Serbia do të fusë duart në ‘Trep [...]
Vitin 2018 Qeveria e Kosovës e pati shpallur si vit të kompleksit metalurgjik "Trepça", por që nuk arriti të vë në funksion të zhvillimit ekonomik të [...]
Shyqyri Sadiku, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve të “Trepçës”, ka deklaruar se Bordi i “Trepçës” është krejtësisht politik dhe i padijshë [...]
Minatorët e minierës së “Trepçës” kanë hyrë sot në grevë, ku kërkojnë rritjen e pagave. Ndërrimi i parë i minatorëve nuk ka hyrë në minierë të punojë [...]
Statuti për Trepçën do t’i hapte rrugë zhvillimit të këtij gjiganti ekonomik. Ky statut ishte miratuar dhe dërguar në Kuvendin e Kosovës, me propozim [...]
Gjendje e rëndë është krijuar në Kombinatin metalurgjik “Trepça”, ndërmarrje kjo që po shënon rënie të mëdha të prodhimit dhe nuk ka qëndrueshmëri fin [...]
Ligji për ndërmarrjen “Trepça”, edhe dy vjet pas miratimit, nuk ka filluar të zbatohet, në mungesë të Statutit. Drejtues të “Trepçës” kërkojnë që sa m [...]
Dy ambasadorët e Francës, Didier Chabert në Prishtinë,  si dhe Fréderic Mondoloni në Beograd,  së bashku kanë vizituar  të enjten  ndërmarrjen “Trepça [...]
Qeveria e Republikës së Kosovës më 31 korrik ka themeluar grupin punues teknik për vlerësimin e të gjitha aseteve që janë në pronësi të ndërmarrjes sh [...]
1 2 30 / 42 POSTS