Tag: te zhdukurit

Kanë kaluar 20 vjet prej kur në shtëpinë e Ferdonije Qerkezit në Gjakovë nuk festohet asnjë festë. Lufta në Kosovë e ka shkatërruar lumturinë e saj. [...]
"Jo thash unë me i lon fmijën jo, qita i kom thash, as s'kom gru as skom babë as non' as, qita i kom kurqysh jo. e qeli gjyksin e i thom vram mu, fmi [...]
Sot në Kosovë shënohet 27 Prilli – Dita e të Pagjeturve të Kosovës. Tubimi qendror do të mbahet në Kompleksin Memorial në Mejë të Gjakovë, ku  marr [...]
Kanë kaluar 21 vjet nga zhdukja e Hafir Shales, doktorit që mjekoi ushtarët e UÇK-së. Ndonëse deri më tani nuk është ditur asgjë për fatin e Hafir [...]
Nysrete Kumnova me anë të një shkrimi ka rrëfyer për tmerrin që po jeton tash e 20 vite, që nga koha kur kriminelët serbë i rrëmbyen djalin e saj, Alb [...]
Vitet kanë kaluar, por dhimbja për djemtë dhe burrin e saj, vetëm sa është shtuar për Ferdonije Qerkezin. Qerkezi e kujton 27 marsin e vitit 1999, [...]
Përfaqësueset e Shoqatës “Thirrjet e Nënave” pritet që sot ta dorëzojnë kërkesën për kallëzim penal për krimet serbe të kryera në Kosovë. Po ashtu, [...]
Beograd, 14 mars - Sipas të dhënave të Kryqit të Kuq Ndërkombëtar, në Kosovë janë në evidencë edhe 1653 persona të zhdukur. Kështu ka deklaruar të enj [...]
Në Zallq të Istogut gjatë gërmimeve vlerësuese janë gjetur mbetjet mortore të një personi, që dyshohet të jetë fëmijë i moshës 7 deri në 12 vjeç. K [...]
Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu i ka thënë "EkonomiaSot" se gërmimet vlerësuese për persona të zhdukur do të fillojnë që n [...]
Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, ka takuar përfaqësuesit e familjarëve të të pagjeturve, ku me këtë rast ka thënë se në dialogun final me Serbi [...]
Ekipi negociator për dialog me Serbinë që nga themelimi po thotë se çështja e personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë, do të jetë një ng [...]
Ministrja e Drejtësisë e Francës, Nicole Belloubet, ka mbështetur kërkesën e ministrit të Drejtësisë të Kosovës, Abelard Tahiri, që t’i bëjë presion s [...]
Sot do të bëhen homazhe para përmendores dedikuar personave të zhdukur, shkruan Gazeta Express. Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur përmes një [...]
Me fotografi të personave të zhdukur dhe krimeve të luftës mbi popullatën shqiptare në Kosovë nga forcat serbe, gjatë luftës së vitit 1998/1999, famil [...]
Presidenti Hashim Thaçi tha se para gazetarëve se tema e parë që do të diskutohet në dialogun e fazës finale në mes të Kosovës dhe Serbisë është çësht [...]
Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Instituti i Mjekësisë Ligjore, me përkrahjen e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe Ministrisë s [...]
Me detektor sonar (aparaturë hulumtuese) ka nisur të hënën të bëhet vlerësimi i dy lokacioneve të dyshuara për varreza masive në Serbi. Puna vler [...]
Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenk Gjetaj, ka bërë me dije se Serbia vetëm e detyruar nga bashkësia ndërkombëtare mund të t [...]
Deputeti i kuvendit të Kosovës Andin Hoti, djali i Ukshin Hotit veprimtarit të zhdukur gjatë luftës, tha se cështja e të zhdukurve duhet të ngritët në [...]
Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në Kosovës përmes një komunikate për opinionin ka shprehur pakënaqësinë me ritmin e përpjekjeve për zbardhjen e [...]
21 / 21 POSTS