Tag: shkembimi territoreve

1 2 30 / 35 POSTS
Kryetari i Partisë Social Demokrate, Shpend Ahmeti, i cili njëherësh është edhe bashkëkryesues i ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, [...]
Ish-kryesuesja e delegacionit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se Hashim Thaçi është duke bërë gabime të mëdha me idenë për [...]
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Avdullah Hoti, i ka reaguar presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, pas deklarimeve të këtij të fundit, se idenë [...]
62% e qytetarëve të Kosovës vlerësojnë qe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdoj, derisa 96% e tyre thonë se Liqeni i Ujmanit duhet të mbete [...]
Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, në prag të shënimit të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, shpreh shqetësime serioz lidhur me diskursin [...]
Presidenti Hashim Thaçi, të premten, nuk e ka elaboruar më shumë qëndrimin për “korrigjim të lehtë të kufirit” në jug të Serbisë dhe në veri të Kosovë [...]
Gjermania vazhdon të mos ndryshojë qëndrim për ndryshim të kufijve. Një gjë të tillë e ka bërë të qartë mbrëmë përfaqësuesi i saj në seancën e Këshi [...]
Ministri malazez i Punëve të Jashtme, Sërgjan Darmanoviq , ka vlerësuar se Rusia po lufton për ndikim në secilin prej vendeve të Ballkanit Perëndi [...]
Kufijtë mes Serbisë dhe Kosovës që për SHBA-në janë dy shtete sovrane duhet të jenë të qartë dhe do të duhej të ishin pjesë e marrëveshjes gjithëpërfs [...]
Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, sot ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Beograd. Ai ka folur edhe rreth çështjes së dialogut mes Kosovës dhe Serb [...]
Nën patronatin e presidentit Hashim Thaçi është mbajtur orë përkujtimore kushtuar 20-vjetorit të Masakrës së Reçakut. Aty, kryeministri Ramush Ha [...]
Një shkëmbim i mundshëm i territorit mes Kosovës e Serbisë, që po propozohet nga liderët e tyre për t’i dhënë fund një prej mosmarrëveshjeve më të paq [...]
Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë se Kosova duhet të ketë opsion të parë në bisedime me Serbinë, ripërcaktimin e kufijve, ndërsa [...]
Oficerët doganorë të Kosovës kanë shtuar patrullimet në pjesën veriore të Kosovës, pas vendosjes së taksës tregtare ndaj mallrave serbe javën e kaluar [...]
Kryeministri Ramush Haradinaj ka dekonspiruar presidentin Hashim Thaçin për idenë e korrigjimit të kufijve, që e shet si të tijën. Haradinaj thotë se [...]
Sipas shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, mungesa e njohjeve të reja dhe ngecjet në liberalizimin e vizave janë procese që po dëmto [...]
Ish-koordinatori i Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore, Erhard Busek, duke folur për idenë e ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përsëritur edhe një herë qëndrimin se nuk pranon ndonjë marrëveshje me Serbinë që çon drejt ndryshimit të [...]
Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se ideja për ndryshimin e kufijve me Serbinë është kundërshtuar kategorikisht nga gjithë spektri poli [...]
SHBA është e hapur për të diskutuar, me partnerët e saj të BE-së, propozimin e një zgjidhjeje për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës. Këtë e [...]
Ndryshimi i kufijve në Kosovë nuk do të kalojë pa dhunë, sipas raportit konfidencial, raport i bërë nga Këshilli Evropian për Marrëdhënie të Jashtme ( [...]
Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka rrëfyer për idenë e bashkëngjitjes së Luginës së Preshevës me Kosovë, kush ka qenë nismëtar i kësa [...]
htetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të diktojnë një zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë dhe se një gjë e tillë duhet të vijë nga këto dy vende, ka thën [...]
Mundësia e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka shkaktuar reagime të shumta. Deputetë të Bundestagut në Berlin vazhdojnë të jenë kundër [...]
Për një dekadë, ish-kryeministri, tash president i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kundërshtuar çdo bisedë për ndryshim kufijsh në Ballkan. Sot, Thaçi [...]
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka sulmuar partitë opozitare, të mbështetura edhe nga shoqëria civile lidhur me pengesën që sipas tij po ia bëjnë di [...]
Kreu i Iniciativës evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, thotë që diskutimi për lëvizjen e kufijve apo njerëzve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i [...]
Eksperti i së Drejtës Kushtetuese, Roland Gjoni,  përmes një postimi të gjatë në profilin e tij në "Facebook" , ka paraqitur pesë mashtrimet gjigante [...]
Një Televizion në Serbi “TV Prva” ka prezantuar hartën e Serbisë së Madhe. Aty, shihet se deri ku Serbia në fakt pretendon të shtrihet. Sipas kësaj [...]
Korrigjimi i kufirit mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë  pjesë e marrëveshjes finale në mes të dy shteteve, ndërsa takimi i radhës mes presidentit të [...]
1 2 30 / 35 POSTS