Tag: Pavaresia

Himni shtetëror i Kosovës sot mbush 12 vjet nga miratimi në Kuvendin 120 anëtarësh që kishte shpallur pavarësinë më 17 shkurt 2008. Propozimi me s [...]
Nga mbrëmja e 16 shkurtit 2008, Shyqri Nimani, profesor i Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës, kaligrafisti i Deklaratës së Pavarësisë [...]
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e radhës ka ndarë 500 për shënimin e 11-vjetorit të Pavarësisë, raporton Ekonomia Online. Kryeministri Ramush Hara [...]
Këto ditë u lansua logoja e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, në të cilin shihet figura e një burri në qëndrimin gatitu, me mbishkrimin "Kosova, n [...]
1. Kosova Viti i pavarësisë: 2008 Popullsia: 1.8 milionë Në 17 shkurt Kosova do të festojë 10 vjetorin si një shtet pas shpalljes së pavarësi [...]
Presidenti  Hashim Thaci ka thënë se për 10 vjet Kosova ka bërë shumë por do të mund të bëhej edhe më tepër. Ai gjithashtu ka folur edhe për krimet e [...]
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka organizuar një pritje shtetërore për nder të mysafirëve të ftuar për dhjetëvjetorin e pavarësisë. Para my [...]
Në dekadën e parë të pavarësisë së Kosovës, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, thotë se Burundi ka tërhequr njohjen e Kosovës si shtet i pavarur. M [...]
Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u bë shtet i pavarur. Sot bëhen dhjetë vjet që vendi ynë feston shtetësinë. Për një dekadë, shteti më i ri në [...]
17 shkurti i vitit 2008 kishte qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, mirëpo kjo nuk i kishte ndaluar qytetarët të dalin dhe të festojnë. Me r [...]
Kosova po shënon jubileun e parë të pavarësisë. Për 10 vjet të shtetësisë, Kosovën e kanë njohur 116 shtete. Por, shteti më i ri evropian ende nuk e k [...]
Në 10 vjetorin e Pavarsisë së Kosovës monumenti i  "NewBorn" ka marrë pamje të re. Autori i këtij monumenti është Fisnik Ismajli, tashmë deputet në [...]
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, me rastin e 10-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës. Ai u [...]
Para pak minutash Dua Lipa ka publikuar një fotografi, që duket të jetë shkëputje nga videoklipi i këgës së saj të fundit "IDGAF". Fotografia paraq [...]
Ish-presidenti amerikan dhe njëri ndër njerëzit më të rëndësishëm në shtetndërtimin e Kosovës, Bill Clinton ka uruar kosovarët për dhjetë vjetorin e P [...]
Prestigjozja “The Economist” i ka kushtuar një artikull shtetit të Kosovës dhe faktit që Kosova këtë vit po feston një dekadë shtet që nga shpallja e [...]
Aktivitetet për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës që ishin paraparë të zhvilloheshin të shtunën, më 17 shkurt, janë shtyrë për të dielën. Seanca [...]
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë, ka pranuar një letër urimi nga ish-zëvendëspr [...]
Kremtes së madhe të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës po i bashkohen edhe shtetet që kanë kontribuar në krijimin e shtetit më të ri në Evropë. A [...]
Këshilli Organizativ për festimin e dhjetëvjetorit të Pavarësisë ka zbuluar agjendën e ngjarjeve, të cilat do të shënohen ditën e shtunë kur vendi do [...]
Në një intervistë për emisionin “Interaktiv” të KTV-së në kuadër të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Jakup Krasniqi ka treguar se tekstin e De [...]
21 / 21 POSTS