Tag: Masakrat

Pas gjetjes së kufomave të shqiptarëve të Kosovës, të vrarë përgjatë luftës së vitit 1998-1999, në një minierë afër Rashkës së Serbisë, ka reaguar am [...]
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti Ai, bashkë me kryekuvendaren Vjosa Osmani kanë bërë homazhe tek varrezat në Mejë, bëhet e ditur nga Zyr [...]
Objekti i qeverisë së Kosovës është ndriçuar me numrin e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë në përvjetorin e masakrës së Mejës. Kryeminsitri [...]
Beograd, pas 13 vjetësh Armata e Serbisë ua kthen statusin dy brigadave të cilat mbahen në mend për krimet në Bosnjë dhe në Kosovë. Bëhet fjalë për B [...]
Organizata “Familja dhe Shpresa” nga Klina, po kërkojnë nga diplomati amerikan Oliver Mans, që ligji për Gjykatën Speciale në Kosovë të plotësohet për [...]
Hapja e kësaj dere, i sjell shumë kujtime. Në oborrin e shtëpisë së vëllait të Hysen Gashit, forcat paramilitare serbe, ia vranë mizorisht 16 anëta [...]
54 anëtarë të familjes Muqolli janë pushkatuar e më pas djegur në Poklek të Drenasit Me 17 prill të vitit 1999, ishte në shtëpi me familjen e saj. [...]
Me aksion publik, Rikonstruimi i krimit, në Beograd është shënuar 20-vjetori i krimeve serbe ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë. [...]
Departamenti i veçantë për krime të luftës i Gjykatës së Lartë të Beogradit e dënoi me 15 vjet burg, Rajko Kozlin, ish pjesëtar i Ushtrisë Jugosllave, [...]
Zana Bytyqi nga Oragnizata Joqeveritare “Familja dhe Shpresa” nga Klina, u ka dërguar një letër të hapur të gjithë krerëve të shtetit me radhë, duke u [...]
Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë. Zel [...]
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit shtetëror për bisedime me Serbinë, ka pritur në takim, Gramoz Be [...]
Krusha e Madhe dhe Krusha e Vogël përkujtojnë sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. [...]
20 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të pl [...]
Sot bëhen 20 vjet kur forcat kriminele serbe vranë shumë civilë të pafajshëm shqiptarë. Nga dora e kriminele serbe u vranë 75 civilë në Celinë, 69 [...]
15 / 15 POSTS