Tag: Masakra e Reqakut

Misioni i OSBE-së në Kosovë, në 21 vjetorin e masakrës së Reçakut ka thënë se më 15 janar 1999, u masakruan 45 shqiptarë të pafajshëm OSBE ka thek [...]
“Kujdes nënë, ata do të vrasin”, ishin fjalët e fundit e Halim Beqirit, 12 vjeçar. Një plumb e goditi pas qafe. Kishte gjak në gojë. Isha dy metra la [...]
Sot bëhen 21 vjet që kur forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën nga masakrat më të dhimbshme kundër njerëzimit në Reçak. Në përkujtim të [...]
Të mbijetuarit e masakrës së Reçakut i kanë bërë thirrje presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, që ta vizitojë fshatin e tyre e t’i dëgjojë dëshmitarët [...]
Kohët e fundit liderët serb kanë ngjallur reagime në lidhje me deklaratat për masakrën e Reçakut. Presidenti serb, Aleksader Vuçiq, e kishte quajt [...]
Familjarët e viktimave të Reçakut dorëzojnë kallëzim penal ndaj Vuçiqit që e mohoi masakrën Me kamerën e tij, ishte i pari që filmoi tmerrin që ki [...]
Avokati Tomë Gashi si përfaqësues juridik i familjarëve të viktimave të Masakrës së Reçakut ka dorëzuar kallëzim penal, kundër presidentit serb, Alek [...]
Bashkimi Evropian ka reaguar ndaj pohimeve në Serbi që e quan “trillim” masakrën e Reçakut, raporton Koha Ditore. Në një përgjigje për gazetarët. z [...]
Nën patronatin e presidentit Hashim Thaçi është mbajtur orë përkujtimore kushtuar 20-vjetorit të Masakrës së Reçakut. Aty, kryeministri Ramush Ha [...]
Dy dekada nga dita kur vdekja e vizitoi fshatin e vogël të Reçakut në Shtime, të mbijetuarit e masakrës kujtojnë tmerrin që kanë përjetuar dhe presin [...]
Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha sot se kujtesa e shqiptarëve është e freskët për masakrën e Reçakut edhe 20 vjet pas saj. Kurt [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka bërë homazhe në nderim të dëshmorëve dhe martirëve të Masakrës së Reçakut, e cila ndodhi më 15 janar [...]
Më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën ndër masakrat më të tmerrshme në vendin tonë. 20 vjet më parë në Reça [...]
13 / 13 POSTS