Tag: lufta99

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë rreth “dy milionë serb”, sipas vlerësimeve serbe, ndërsa rreth 300.000 sipas Reutersit. Ata kryesisht janë sjellë n [...]
Ish-komandanti super i Forcave Aleate të NATO-s, Wesley Clark, ka kujtuar 12 qershorin e vitit 1999, ditën kur NATO nisi intervenimin në Kosovë. N [...]
Kur në muajt e parë të vitit 1999 e gjithë Kosova ishte në luftë, një foshnje nga Peja kishte mbetur pa prindërit e saj në spitalin e Prishtinës. [...]
Gjatë luftës në Kosovë janë vrarë 13 mijë e 518 persona. Sipas të dhëave të Fondit për të Drejtën Humanitare, 10 mijë e 794 të vrarë ishin shqiptarë, [...]
Burri kosovar ka rrëfyer se si ishte përdhunuar nga serbët gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ai për herë të parë ka treguar se si serbët e kishte d [...]
Deri në vitin 1999 i kishte gjashtë djem. Por në një ditë të kobshme prilli Idriz Dvoranit nga Tërsteniku i mbeti vetëm një djalë. Më i vogli Hajrizi [...]
Vasfije Krasniqi Goodman ka dhënë dëshminë e saj në Komitetin për Punë të Jashtme në Kongresin Amerikan. Duke u dridhur, ajo e ka shpjeguar të gjithë [...]
Organizata “Familja dhe Shpresa” nga Klina, po kërkojnë nga diplomati amerikan Oliver Mans, që ligji për Gjykatën Speciale në Kosovë të plotësohet për [...]
54 anëtarë të familjes Muqolli janë pushkatuar e më pas djegur në Poklek të Drenasit Me 17 prill të vitit 1999, ishte në shtëpi me familjen e saj. [...]
Me aksion publik, Rikonstruimi i krimit, në Beograd është shënuar 20-vjetori i krimeve serbe ndaj civilëve shqiptarë në Kosovë. [...]
Departamenti i veçantë për krime të luftës i Gjykatës së Lartë të Beogradit e dënoi me 15 vjet burg, Rajko Kozlin, ish pjesëtar i Ushtrisë Jugosllave, [...]
Drita Hyseni, e mbijetuara e masakrës së Llashticës, ka rrëfyer për herë të parë në Klan Kosova, tmerrin ndaj familjes së saj nga serbët. Asaj iu vran [...]
Gazeta prestigjioze “Frankufrter Allgemeine Zeitung”, i ka kushtuar një artikull 20 vjetorit të përfundimit të luftës në Kosovë, duke sjellë fotografi [...]
Fotografia e nënës nga Kosova, me foshnjen në duar, e shkrepur në vitin 1999 zuri vend në mediat më të mëdha botërore. Nëna me vajzën “e vdekur” u shn [...]
Gjatë ditës së mërkurë do të vihet gurthemeli i Muzeut i cili do të shpërfaq gjenocidin serb ‘Bllaca 99”. Kështu ka bërë me dije zyra e kryeministrit [...]
Në një video të publikuar në Facebook nga Beteja e Koshares shihet momenti i plagosjes së deputetit Milaim Zeka. Beteja e Koshares u zhvillua më [...]
Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare Natasha Kandiq, në një postim të vetin në Twitter gjatë këtij muaji ka përkujtuar vrasjen e mbi 40 civi [...]
Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë, që monitoron proceset gjyqësore për krimet e luftës, ka mirëpritur vendimin e organeve të drejtësisë që në [...]
Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë. Zel [...]
Vitet kanë kaluar, por dhimbja për djemtë dhe burrin e saj, vetëm sa është shtuar për Ferdonije Qerkezin. Qerkezi e kujton 27 marsin e vitit 1999, [...]
20 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të pl [...]
Ish-kryeministri shqiptar në kohën e luftës së Kosovës, Pandeli Majko, ka kujtuar 20-vjetorin e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë. Në një status [...]
Më 24 mars u shënua 20-vjetori i ndërhyrjes së NATO-s dhe fillimi i bombardimeve 78-ditore në caqet serbe në Kosovë. E është pikërisht BBC që ka ku [...]
Sot bëhen 20 vjet kur forcat kriminele serbe vranë shumë civilë të pafajshëm shqiptarë. Nga dora e kriminele serbe u vranë 75 civilë në Celinë, 69 [...]
Dy dekada nga dita kur vdekja e vizitoi fshatin e vogël të Reçakut në Shtime, të mbijetuarit e masakrës kujtojnë tmerrin që kanë përjetuar dhe presin [...]
Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha sot se kujtesa e shqiptarëve është e freskët për masakrën e Reçakut edhe 20 vjet pas saj. Kurt [...]
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka bërë homazhe në nderim të dëshmorëve dhe martirëve të Masakrës së Reçakut, e cila ndodhi më 15 janar [...]
Më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën ndër masakrat më të tmerrshme në vendin tonë. 20 vjet më parë në Reça [...]
Ligjvënësi Eliot L. Engel, i bëri thirrje departamentit amerikan të shtetit që ta shndërrojë drejtësinë për viktimat e luftës së Kosovës, në element q [...]
Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga muaji shkurt i këtij viti, ka [...]
30 / 30 POSTS