Tag: korrupsioni

1 2 30 / 33 POSTS
Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve me inicialet L.O., dhe L.M., hetues në Drejtorinë për Hetimin e Krimeve Ek [...]
Viti 2019 përfundoi pa ngritjen e ndonjë aktakuze për afera korruptive për personat e profilit të lartë. Pavarësisht që Prokuroria Speciale e Koso [...]
Korrupsioni mbetet sfidë e madhe në Kosovë dhe kjo dukuri negative po ndikon në jetën e përditshme të qytetarëve. Përderisa korrupsioni është mjaft i [...]
Një sërë aktivitetesh janë paraparë të mbahen në kuadër të Javës kundër Korrupsionit në Kosovë. 9 dhjetori njihet ndryshe edhe si “Dita Ndërkombët [...]
Fiks 12 mijë e 875 euro e 21 centë, kabinetit të kryeministrit në shkuarje, Ramush Haradinajt, i kanë shkuar në telefonata. Në pasqyrën e sig [...]
Rastet e korrupsionit po vazhdojnë të barten nga viti në vit, dhe vetëm gjatë vitit 2018 janë parashkruar 58 lëndë të korrupsionit. Kështu u tha g [...]
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person nën dyshimet për shmangie nga tatimi. Bëhet fjalë për një 33-vjeçar me inicialet A.M. Për [...]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar sanksionet kundër kosovarëve, atyre të dyshuar e që janë në procese gjyqësore për disa nga rastet më të m [...]
Qeveria e Kosovës po vazhdon të qëndrojë e heshtur kundrejt thirrjeve të bashkësisë ndërkombëtare për largim nga pozita të zyrtarëve të lartë ndaj të [...]
Parlamenti Evropian ka vazhduar mandatin për liberalizmin e vizave për Kosovën, një muaj para mbajtjes së zgjedhjeve. 331 eurodeputetë votuan pro libe [...]
Gjykatat në Kosovë e kanë dënuar me të njëjtën masë ndëshuese një qytetar që ka dhënë ryshfet 10 euro dhe një ish-zevendësministër që ka kërkuar ryshf [...]
Shefi i Misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë, Jan Brathu, tha se Kosova ka bërë disa përparime në luftimin e k [...]
Ambasadori i SHBA-së dhe ai i Britanisë së Madhe në Prishtinë gjatë javës së kaluar kanë kërkuar vazhdimisht të luftohet korrupsioni, nepotizmi, por a [...]
Bashkësia ndërkombëtare nuk do të pranojë dështimet e Kosovës në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, pasi ky është momenti i fundit q [...]
Një delegacion nga Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit e Qeverisë së SHBA-ve (MCC) ka vizituar Kosovën javën e kaluar për të diskutuar potencialin për [...]
Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) lansoi sot Pulsin Publik XV, projekt ky i financuar nga USAID, ngjashëm me anketat e mëparshme, pj [...]
Ka shënuar rritje numri i rasteve të korrupsionit dhe keqpërdorimit të parasë publike në institucionet publike, qoftë në ato qendrore apo lokale. N [...]
Në kuadër të iniciativës për të vizituar të gjitha prokuroritë e vendit, Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi dhe Kryesuesi i Këshillit Prokurior [...]
Rezultatet e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2018 e zhvendosin Kosovën prapa në ranglistën botërore. Kjo u bë e ditur sot gjatë konf [...]
ot, në zyrat e Vetëvendosjes, kryetari i saj, Albin Kurti zhvilloi një takim me ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, njofton kumtesa pa [...]
Lufta kundër korrupsionit edhe gjatë vitit 2018, sikur edhe në vitet e kaluara, është potencuar nga institucionet e Kosovës si një prej angazhimeve kr [...]
Zëvendës Ambasadori i Gjermanisë, Jan-Axel Voss, ka thënë se korrupsioni në Kosovë përveç që dëmton qytetarët e Kosovës, por edhe ata të Gjermanisë. [...]
Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell ka mbështetur deklaratat e homologut të tij amerikan, Philip Kosnett, duke theksuar se është në intere [...]
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Philip S. Kosnett, tha se ligjet e e mira funksionojnë vetëm kur zbatohen në mënyrë të barabart [...]
Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) shpreh shqetësimin lidhur me transparencën në rënie dhe angazhimi [...]
“Faji i Korrupsionit”, kështu është quajtur ekspozita ku edhe është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve për tri vendet e para në garën e fotografiv [...]
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka kërkuar sot nga institucionet përgjegjëse që të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për the [...]
Kompania e Sigurimit “Security Code” dhe kompania "Rojat e Nderit" janë përplasur rreth një tenderi për sigurimin e KEK'ut. Ka dyshime për korrupsion [...]
Rumania është një ndër vendet më të korruptuara të Bashkimit Evropian. Qytetarët kanë dalur në protesta në rrugë duke u ballafaquar me policinë [...]
Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, përbën tashmë një prej kërkesave më të shpeshta të faktorit ndërkombëtar, drejtuar institucioneve për [...]
1 2 30 / 33 POSTS