Tag: Koronavirusi

1 2 3 4 5 8 90 / 232 POSTS
Pas vendimit të Qeverisë për pezullimin e punës së çerdheve si masë e parandalimit të përhapjes së koronavirusit në adresë të pushtetit kanë pasuar e [...]
61 pacientë me coronavirus janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, ku 11 prej tyre janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi. Sipas [...]
Kosova ka aktualisht 2 mijë e 640 raste aktive me koronavirus. Numri total i rasteve pozitive ka arritur në 5 mijë e 118 raste me 187 rastet e rej [...]
Një qytetar ka postuar një fotografinë e nënës së tij e cila është infektuar me koronavirus dhe po trajtohet në Klinikën Infektive të QKUK-së. Ai ka [...]
Rastet me COVID-19, sa vijnë e shtohen në tërë territorin e Republikës së Kosovës, ku deri më tani janë infektuar gjithsej 4 mijë e 931 persona, prej [...]
Që nga momenti kur u shfaqën raportimet e para për koronavirusin e ri, lista e simptomave të njohura ka ndryshuar, ashtu siç ka ndryshuar dhe kuptimi [...]
Pas rritjes së numrit të personave të infektuar me koronavirus, që shkakton sëmundjen COVID -19, dhe rritjes së numrit të rasteve që kanë përfunduar [...]
61 TË SHËRUAR DHE 205 RASTE ME COVID-19! Sot më 10 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë tes [...]
Kryeministri Avdullah Hoti thotë se nëse vazhdon trendi i rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19 në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtë [...]
Numri i vdekjeve nga koronavirusi në vend është rritur dukshëm ditëve të fundit. Brenda vetëm 10 ditëve, kanë vdekur 40 persona të infektuar, por që [...]
Një person i moshuar sot është sjellur para objektit të Qendrës për Punë Sociale në Mitrovicë, nga shtëpia e pleqve në Skenderaj. Një zyrtar që de [...]
Mbi 280 pacientë të infektuar me koronavirus janë duke u trajtuar në klinikat e QKUK’së dhe në shtatë spitalet e përgjithshme të vendit. Bazuar në [...]
Gjermania i ka dhuruar 6 mijë teste për Kosovën, e donacionin e ka dhënë sot ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt. Ka mbajtur konferencë më [...]
Një medikament i ri i zhvilluar nga një kompani farmaceutike ruse ka marrë aprovimin zyrtar dhe ka rritur shpresat për trajtimin e sëmundjes së kovid [...]
Sot më 08 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 413 mostra të marra nga Klinik [...]
Një ekspert i shëndetit nga Universiteti Johns Hopkins, mendon se njerëzit do të duhet të mbajnë maska për disa vite, shkruan Dailymail. Eric Tone [...]
Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli, para pak ditëve u konfirmua si pozitiv me Covid-19. Ai përmes një postimi në Facebook po [...]
Para një jave një infermiere nga qyteti i Vushtrrisë është konfirmuar pozitive me Covid-19.  IKSHPK-ja i ka rekomanduar asaj që të qëndrojë në vetizo [...]
Të dielen në mbrëmje në Klinikën Infektive të QKUK-së ndodhën disa vdekje të dyshimta të pacientëve të cilët ishin të shtrirë si të konfirmuar me Cov [...]
Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 429 mostra të marra nga Klinik [...]
Sipas Sylës, vizita në Klinikën Infektive jo vetëm që paraqet rrezik për infektime të familjarëve të pacientëve por edhe të qytetarëve kontaktues të [...]
Qeveria e kaluar e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti kishte miratuar Pakon Emergjente Fiskale për të mbështetur bizneset dhe individët të cilët [...]
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka prezantuar sot masat e reja administrative me qëllim të parandalimit të përhapjes së mëtejme të COVID-19. [...]
Qeveria zvicerane ka njoftuar të mërkurën se ka marrë vendim që personat të cilët rikthehet në Zvicër, nga vendet me rrezik të lartë për koronavirus, [...]
Në Klinikën Infektive janë duke u trajtuar 111 pacientë me COVID-19, ku 6 pacientë janë në përkujdesje intensive dhe në gjendje të rëndë, ndërsa 66 p [...]
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se do të veprojnë me forcën e ligjit për ata që nuk i respektojnë masat ndaj coronavirusit. Ai thotë [...]
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot ka vizituar Komunën e Prishtinës, ku është takuar me kryetarin Shpend Ahmeti. Zemaj bëri të ditur se at [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 95 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i [...]
Rastet me COVID-19 në ditët e fundit janë rritur dukshëm. Vetëm mbrëmë u shënuan 52 raste të reja, ndërsa nga 13 marsi janë shënuar gjithsej 2.268 ra [...]
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 52 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i [...]
1 2 3 4 5 8 90 / 232 POSTS